°C

Pondelok, 17. február 2020. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Škandál sudcov, ktorým NAKA zhabala mobily: Pred komisiu prišla iba Haitová

 V prípade zadržaných mobilov bolo začaté trestné stíhanie.
V prípade zadržaných mobilov bolo začaté trestné stíhanie.
Zdroj: Facebook,tasr
14.10.2019 14:00

BRATISLAVA - Pred členov Súdnej rady SR predstúpila iba sestra bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, sudkyňa Andrea Haitová. Novinárov o tom dnes informovala Marcela Kosová, predsedníčka päťčlennej komisie, ktorú zriadila súdna rada.


Haitová podľa jej slov prezentovala svoj názor na medializované informácie a zásah polície z konca augusta tohto roka, keď viacerým sudcom a sudkyniam zaistili mobilné telefóny. Kosová nechcela bližšie komentovať, či sa dnes komisia dozvedela v prípade niečo nové.

Súdna rada pozvala piatich sudcov, aby vysvetlili podozrenia, ktoré sa voči nim objavili v médiách. „Vypočuli sme si názor pani Haitovej na zásah polície a jej pohľad na medializované informácie. Zvyšní sudcovia z piatich, ktorých sme pozvali, sa ospravedlnili. Súdna rada SR, respektíve komisia, sa tiež obrátila na orgány činné v prípravnom konaní a Úrad špeciálnej prokuratúry so žiadosťou o ďalšie dokumenty,“ povedala Kosová. Na otázku, či z dokumentov, ktoré dostali, vyplývajú nové informácie v prípade, nechcela odpovedať. Komisia bude podľa nej najskôr informovať členov súdnej rady.

Polícia zasahovala u sudcov a sudkýň v závere augusta tohto roka. Medzi nimi je aj bývalá štátna tajomníčka Jankovská, ktorá si podľa údajnej komunikácie cez aplikáciu Threema vymenila tisíce správ s Marianom Kočnerom. Známe je aj uznesenie vyšetrovateľa, na základe ktorého zasahovala polícia. V ňom sa uvádza viacero trestných činov, okrem iného tiež zneužívanie právomocí verejného činiteľa či prijímanie úplatkov. NAKA v súvislosti s vyšetrovaním zriadila špeciálny tím s názvom „Hmla“.

Disciplinárne podania máme pripravené, tvrdí Gál: Polícia nás požiadala o ich pozdržanie

Ministerstvo spravodlivosti SR má pripravené disciplinárne podnety na sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Polícia však požiadala rezort, aby s disciplinárkami ešte počkal. Informáciu potvrdil po dnešnom rokovaní vlády SR minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že s predstaviteľmi polície sa osobne stretne v utorok, 15. októbra. Šéf rezortu ozrejmil aj dôvody, pre ktorého sa naňho obrátila polícia. Mohlo by totiž dôjsť ku kolízii disciplinárneho podnetu a trestného stíhania.

„Návrhy sme dokončili v piatok (11. októbra poznámka red.), ale v rovnaký deň sme boli požiadaní orgánmi činnými v trestnom konaní, aby sme to zvážili a rokovali s nimi. Dovtedy sa k tomu nechcem bližšie vyjadrovať," povedal Gál. Na otázku, či môže dôjsť ku kolízii trestného stíhania a disciplinárneho podnetu, odpovedal Gál, že áno, a to je aj dôvod odkladu jeho podnetu na disciplinárny senát. „Presne o to ide. Ak sú určité pochybnosti, bude určite lepšie týchto ľudí postaviť pred riadny súd a nie disciplinárny senát. Pozastavenie výkonu ich povolania či pokuta nie je nič, oproti možným sankciám v trestnom konaní," priblížil Gál. Minister Gál zároveň pripomenul, že pokiaľ sa potvrdia údajné informácie z aplikácie Threema, mali by podozriví sudcovia a sudkyne skončiť vo väzení. 


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články