°C

Štvrtok, 16. júl 2020. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

V SaS sa objavili hlasy na výmenu predsedu: Sulík zvolal kongres, republiková rada ho potvrdila

Richard Sulík
Richard Sulík
Zdroj: TASR Ladislav Novák
02.09.2019 16:05

BRATISLAVA - Mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita sa v sobotu uskutoční. Potvrdila to predsedníčka parlamentného poslaneckého klubu SaS Natália Blahová po dnešnom zasadnutí Republikovej rady SaS.


Ako uviedol líder SaS Richard Sulík, veľká väčšina členov potvrdila účasť na sobotnom mimoriadnom kongrese SaS a ich vôľa je rozhodujúca. „Zvolanie kongresu je právo predsedu dané stanovami a zvolal som ho preto, lebo sa objavili hlasy na výmenu predsedu. To sa dá len na kongrese," uviedol Sulík.


V SaS je vzbura: Viacerí členovia neprídu na Sulíkov mimoriadny snem


Ako priblížila, viacerí členovia navrhovali, aby v sobotu nebola voľba predsedu strany. „Viacerí členovi prišli s kompromisným návrhom, aby sa miesto voľby prijímalo uznesenie, ktorým by vyjadrili, že strana stojí za lídrom Richardom Sulíkom a že je náš volebný líder," priblížila Blahová s tým, že takýto návrh neprešiel.

Mimoriadny kongres nie je v poriadku

Podľa jej slov Sulík chce, aby na mimoriadnom kongrese volili predsedu SaS. „Členovia Republikovej rady SaS namietali, že mimoriadny kongres nie je v poriadku," podotkla. Blahová, podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka sa na kongrese nezúčastnia. 

Jana Kiššová, Ľubomír Galko
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Hovoríme, že je nevhodné, aby Richard Sulík sám proti sebe kandidoval," dodala a podotkla, že nikto iný sa o post lídra SaS neuchádza. Ako uviedla, strana nie je rozdelená na dva tábory, skôr vníma, že predseda Sulík stojí proti mnohým hlasom. „To nie je, že by sa na tábory delila strana, ale viacerí členovia sú nespokojní s touto situáciou, ktorá poškodzuje nás ako stranu, a nie je na to vhodný čas," uzavrela Blahová.

Vážny rozkol 

V strane Sloboda a Solidarita vznikol pred mimoriadnym snemom, ktorý sa má uskutočniť 7. septembra, vážny rozkol. Ako informoval spravodajský portál denníka SME sme.sk, mimoriadny kongres zvolal ešte začiatkom augusta predseda strany Richard Sulík, keďže v strane sa množili úvahy o možnej výmene lídra.

Štvrtina strany však s jeho riešením nesúhlasí. V liste, ktorý má denník SME k dispozícii, 46 z 200 členov SaS vyzvalo Sulíka, aby septembrový kongres zrušil a nechal ho v riadnom termíne po parlamentných voľbách 2020. „Predseda strany identifikoval imaginárnu skupinu, ktorej predstavitelia v neznámom počte a neznámymi nástrojmi naňho vraj útočia a spochybňujú ho. Svoje podozrenia, ktoré donedávna komunikoval len vnútorne, však už presiakli v týchto dňoch na verejnosť a závažným spôsobom poškodzujú dobré meno nás všetkých," píše vo výzve 46 členov, od šéfky parlamentného poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej, cez viacerých členov republikovej rady až po členov z regiónov.

Natália Blahová
SaS obviňuje policajta NAKA
Zdroj: Topky/Maarty

Sulík na výzvu členov z 23. augusta reagoval zamietavo. Šesť poslancov a jeden člen republikovej rady preto rozposlali členom SaS list, kde oznamujú, že 7. septembra na mimoriadny kongres neprídu. Aj tento list má denník SME k dispozícii.

Beriem na vedomie, že sa nikto neprihlásil

Richard Sulík na otázky denníka SME, čo hovorí na výzvu a kritiku 46 členov a rozhodnutie siedmich z nich nezúčastniť sa na kongrese, reagoval tým, že každý potenciálny kandidát mal možnosť sa do voľby prihlásiť. „Tajnú voľbu predsedu všetkými členmi strany považujem za najdemokratickejší spôsob, ako rozhodnúť o tom, kto bude lídrom strany. Beriem na vedomie, že sa nikto neprihlásil," odkázal s tým, že už teraz sa veľmi teší na stretnutie členov na kongrese.

Richard Sulík
V SaS sa objavili
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Podľa stanov by mali mimoriadnemu kongresu predchádzať mimoriadne okolnosti. Takéto udalosti nikto podľa Blahovej neeviduje. Podľa nej všetci rešpektujú platný mandát predsedu strany Richarda Sulíka. Líder strany sa mal voliť riadne v júni 2020.


Galéria

Richard Sulík Jana Kiššová, Ľubomír Galko SaS obviňuje policajta NAKA Richard Sulík

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články