Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Ruská vláda nie je zdrojom Clintonovej e-mailov: Pomôže jej nové zistenie?

Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
Zdroj: SITA/AP
04.11.2016 09:34

WASHINGTON - Zakladateľ platformy WikiLeaks Julian Assange odmietol tvrdenia, že zdrojom e-mailov, ktoré hackeri získali z prostredia americkej Demokratickej strany, je ruská vláda.


"Môžeme povedať, že ruská vláda nie je týmto zdrojom," povedal Assange v rozhovore, ktorý v sobotu odvysiela televízia RT. Rozhovor realizovala britská spoločnosť Dartmouth Films a predala ho RT, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Assange, ktorý sa od roku 2012 ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, kde ho stíhajú vo veci znásilnenia, v rozhovore tvrdí, že prezidentská kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová nepravdivo uviedla, že podľa amerických spravodajských služieb je zdrojom e-mailov je Rusko.

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA

Platforma WikiLeaks už niekoľko týždňov zverejňuje e-maily, ktoré získali hackeri z prostredia Demokratického národného výboru (DNC), riadiaceho orgánu Demokratickej strany. Majú pochádzať z osobného účtu Johna Podestu, bývalého poradcu Bieleho domu, ktorý teraz šéfuje prezidentskej kampani Hillary Clintonovej.

Napríklad v pondelok platforma zverejnila e-maily, z ktorých vyplýva, že Clintonová mohla dopredu vedieť znenie niektorých otázok položených v televíznych debatách v priebehu straníckych primárok. Po zverejnení mailov televízia CNN oznámila, že ukončila spoluprácu s prominentnou politickou analytičkou Donnou Brazileovou, ktorá mala otázky posunúť Clintonovej tímu. Demokrati platformu WikiLeaks obvinili, že za únikom sú hackeri ruských tajných služieb a zverejnením mailov pomáha republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.

Riaditeľ FBI je zlou voľbou

Poradkyňa americkej demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej označila v októbri 2015 riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho za "zlú voľbu". Vyplýva to z dokumentov, ktoré vo štvrtok zverejnila platforma WikiLeaks, informovala dnes agentúra AP.

Komunikačná riaditeľka Clintonovej kampane Jennifer Palmieriová poslala e-mailom svojim kolegom článok, v ktorom Comey tvrdí, že zločinnosť v krajine zrejme stúpne, pretože policajti sú menej agresívni v dôsledku protipolicajných nálad po nepokojoch, ktoré v roku 2015 vypukli v meste Ferguson v štáte Missouri, kde 18-ročného neozbrojeného černošského mladíka smrteľne postrelil belošský policajt.

"Hovorila som vám, že Comey je zlá voľba," napísala Palmieriová a e-mail poslala Johnovi Podestovi, ktorý šéfuje prezidentskej kampani Clintonovej, ako aj na súkromnú e-mailovú adresu zrejme hovorcu Bieleho domu Erica Schultza. Palmieriovej e-mail bol medzi vyše 2000 ďalšími, ktoré získali hackeri a vo štvrtok ich zverejnila platforma WikiLeaks. Majú pochádzať z osobného účtu Johna Podestu.

Palmieriová bola v septembri 2013, keď prezident Barack Obama vymenoval Comeyho za šéfa FBI, riaditeľkou komunikačného oddelenia Bieleho domu. FBI nedávno oznámil ďalšie preverovanie e-mailovej komunikácie Clintonovej z obdobia, keď bola ministerkou zahraničných vecí a používala svoju súkromnú schránku na služobné účely. Nové e-maily boli objavené v rámci samostatného vyšetrovania bývalého demokratického kongresmana Anthonyho Weinera, odlúčeného manžela Clintonovej asistentky Humy Abedinovej.

FBI sa o Weinera zaujíma v súvislosti s jeho sexuálne ladenými SMS správami adresovanými okrem iných osôb aj 15-ročnému dievčaťu. Clintonovej spolustraníci obvinili Comeyho z toho, že sa tak snaží ovplyvniť blížiace sa voľby prezidenta a že porušuje zákon.

Biely dom sa ale šéfa FBI zastal. "Nebudem kritizovať ani brániť rozhodnutia riaditeľa Comeyho ohľadne toho, čo všetko zverejniť z vyšetrovania e-mailov Clintonovej," reagoval hovorca Bieleho domu Josh Earnest. Vyjadril riaditeľovi FBI dôveru a označil ho "za poctivého muža".


Galéria

Hillary Clintonová Julian Assange

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články