Šialený cvok inšpirovaný Daešom: Londýn mohol zažiť teroristickú katastrofu | Topky.sk

Utorok, 19. marec 2019. Meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav.

Šialený cvok inšpirovaný Daešom: Londýn mohol zažiť teroristickú katastrofu

Londýn
Londýn
Zdroj: Getty Images
10.08.2018 19:45

LONDÝN - Muž pochádzajúci z mesta Rochester na juhu Anglicka sa priznal v piatok k úmyslu zaútočiť dodávkovým autom na rušnej ulici v nákupnej štvrti Londýna. Plánovaný útok mal byť inšpirovaný ideológiou teroristickej organizácie Daeš, informovala tlačová agentúra AP.


Podozrivý Brit, identifikovaný ako 26-ročný Lewis Ludlow, sa na pojednávaní londýnskeho Ústredného kriminálneho súdu priznal k príprave teroristických činov a získavaniu peňazí pre militantnú skupinu. Podľa prokuratúry si svoje útočné plány spisoval, pričom označil londýnsku ulicu Oxford Street za "ideálny" terč, keďže sa tam pohybuje veľké množstvo ľudí a dalo "sa očakávať, že takmer 100 ich mohlo byť zabitých".

Polícia našla tieto poznámky roztrhané v koši na smeti, dokázala ich však opäť poskladať. Medzi "potenciálnymi miestami útoku" sa nachádzali aj londýnske múzeum voskových figurín Madame Tussauds, Katedrála sv. Pavla a šiitský chrám v meste Romford východne od Londýna.

Súčasťou dôkazového materiálu získaného z Ludlowovho telefónu je videozáznam, v ktorom prisahá vernosť Daeš, a zábery rušných priestranstiev, zhotovené podľa prokuratúry v rámci "nepriateľského prieskumu".

Ludlowa, ktorý v minulosti prestúpil na islam, zastavili vo februári na londýnskom letisku Heathrow, keď sa pokúšal odletieť na Filipíny. Prokuratúra sa domnieva, že sa tam chcel pridať k militantom Daeš. Neskôr plánoval zaútočiť v Londýne a údajne si založil facebookový účet s názvom Starožitné zbierky, čo malo slúžiť na posielanie peňazí militantom na Filipínach. Zatkli ho nakoniec 18. apríla. Sudca Nicholas Hilliard stanovil termín vynesenia rozsudku v Ludlowovom prípade na 2. novembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články