°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Gigantický požiar v Kalifornii: Tisícka hasičov v akcii, slávne osobnosti utekajú z domovov

Lesný požiar v Kalifornii si vyžiadal evakuáciu obyvateľov
Lesný požiar v Kalifornii si vyžiadal evakuáciu obyvateľov
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger
29.10.2019 14:15

LOS ANGELES - Viac ako 1000 hasičov zasahovalo v pondelok pri rozsiahlom lesnom požiari v kalifornskom meste Los Angeles, kde plamene zničili niekoľko domov a vyžiadali si uzavretie škôl a cestných komunikácií. Informovala o tom agentúra AFP.


Požiar šíriaci sa vďaka vetru vypukol v noci na pondelok. Pomenovali ho Getty Fire podľa múzea Getty Center v Los Angeles, neďaleko ktorého sa rozhorel. Zbierku umeleckých predmetov však neohrozil, pretože budova je odolná voči požiaru.

Gigantický požiar v Kalifornii:
Zdroj: SITA/AP/Noah Berger

Hasičom sa v pondelok popoludní podarilo spomaliť postup požiaru a snažili sa ho dostať úplne pod kontrolu ešte predtým, ako má v tejto oblasti v utorok opäť začať fúkať silný vietor. Plamene už pohltili približne 240 hektárov územia a ohrozujú 10.000 budov vrátane luxusných domov. Svoje domovy museli opustiť aj viaceré známe osobnosti vrátane basketbalistu LeBrona Jamesa či herca a bývalého guvernéra štátu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera. Zrušená bola aj plánovaná premiéra filmu Terminátor: Temný osud, v ktorom hrá aj Schwarzenegger.

Gigantický požiar v Kalifornii:
Zdroj: SITA/AP/Noah Berger

Kaliforniu od minulého týždňa sužujú lesné požiare, ktoré si vyžiadali rozsiahle evakuácie a zastavenie dodávok elektrickej energie. Súčasný kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v nedeľu mimoriadny stav. Požiar Kincade, ktorý vypukol minulú stredu, sa rozšíril na plochu viac ako 260 kilometrov štvorcových. Hasiči takisto bojujú s viacerými menšími požiarmi, ktoré sa šíria s pomocou silného vetra, nízkej vlhkosti vzduchu a vysokých teplôt.


Galéria

Lesný požiar v Kalifornii

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články