Hurikán Maria má katastrofálne následky, mohol si vyžiadať až 450 obetí | Topky.sk

Pondelok, 16. júl 2018. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Hurikán Maria má katastrofálne následky, mohol si vyžiadať až 450 obetí

Zdroj: Martin Mašek
18.10.2017 12:20

SAN JUAN - Hurikán Maria, ktorý pred troma týždňami zasiahol Portoriko, si podľa neoficiálnych informácií mohol vyžiadať až 450 obetí. Oficiálna bilancia pritom hovorí len o 48 mŕtvych, napísal dnes denník USA Today.


Odvolal sa pritom na informácie, ktoré zverejnil americký spravodajský server Vox. Podľa jeho zistení je skutočný počet obetí hurikánu v Portoriku pravdepodobne omnoho vyšší, než pripúšťajú úrady. 

"Zo správ získaných priamo v teréne a od investigatívnych žurnalistov, ktorí sa tým zaoberajú, je toto (48) s veľkou pravdepodobnosťou príliš nízke číslo," napísala editorka Voxu Eliza Barclayová. Server na základe rôznych zdrojov dospel k záveru, že skutočný počet mŕtvych v súvislosti s hurikánom Maria by sa mohol skôr blížiť k číslu 450. 

O celú záležitosť sa zaujímajú aj dvaja členovia amerického Kongresu, ktorí oznámili, že budú požadovať preverenie oficiálnej bilancie obetí. Hurikán Maria napáchal v Portoriku, majúcom štatút nezačleneného územia USA, obrovské materiálne škody; niektorí odhadujú ich výšku až na 90 miliárd dolárov. Spôsobil tiež rozsiahle výpadky elektriny a v niektorých častiach ostrova aj nedostatok potravín, vody a ďalších základných potrieb.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Martin Mašek

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články