°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Blíži sa štvrté vypočutie kandidátov na ústavných sudcov: Tentokrát s novými pravidlami

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
12.06.2019 17:30

BRATISLAVA - Vypočutie kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR sa bude v pondelok (17. 6.) konať s novými pravidlami. Otázky nebudú poslanci a zástupcovia prezidenta klásť v blokoch po tri, ale po jednej. Povedal to predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Róbert Madej (Smer-SD).


"Aby to nebolo stereotypné a monotónne, zmeníme trošku spôsob vypočúvania. A to tak, že tentoraz po úvodnom vystúpení uchádzača bude mať uchádzač možnosť odpovedať na otázky poslancov a zástupcu prezidenta tak, že na jednu položenú otázku bude automaticky odpovedať v rozsahu päť minút," povedal Madej. Celkový limit na jedného kandidáta je podľa jeho slov v rukách poslancov, vypočúvať kandidáta budú do vyčerpania otázok.

Na pondelkovom vypočutí sa zúčastní pravdepodobne desať kandidátov, šiesti sa podľa Madejových slov ospravedlnili. Zdôraznil, že povinnosťou výboru je pozvať na vypočutie všetkých kandidátov. Ich neúčasť na vypočutí však podľa jeho slov môžu premietnuť do voľby samotní poslanci v NR SR. "Môžu vyhodnocovať aj to, či sa zúčastnili vypočutia v predchádzajúcich kolách," dodal.

Kandidátmi na sudcov Ústavného súdu SR sú Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Ladislav Duditš, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Peter Kubík, Michal Matulník, Peter Melicher, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka a Robert Šorl. Čirč a Kubík sú novými uchádzačmi.

Ďalšia voľba chýbajúcich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude na júnovej schôdzi, ktorá sa začne 18. júna. Poslanci už volili kandidátov v troch voľbách. Stále však nezvolili dostatočný počet, čiže 18 kandidátov, spolu ich zvolili zatiaľ 12. Na Ústavnom súde SR sa v polovici februára uvoľnilo deväť sudcovských miest. Z celkového počtu 13 sudcov je aktuálne obsadených sedem miest. Predsedom ÚS je Ivan Fiačan.

Poslanci by mali kandidátov voliť 20. júna

Parlament by mal opätovne voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR vo štvrtok 20. júna podvečer. Diskusia k voľbe by mala byť v daný deň o 15.00 h. Vyplýva to z návrhu programu nadchádzajúcej schôdze parlamentu zverejneného na webe Národnej rady SR. Uchádzačov o post ústavného sudcu je 16, členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru ich budú vypočúvať v pondelok 17. júna.

Kandidátmi na sudcov ÚS SR sú Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Ladislav Duditš, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Peter Kubík, Michal Matulník, Peter Melicher, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka a Robert Šorl. Čirč a Kubík sú novými uchádzačmi.
    


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články