Posledná nádej pre Kočnera: Čižnár rozhodne o jeho sťažnosti v prípade vraždy | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Posledná nádej pre Kočnera: Čižnár rozhodne o jeho sťažnosti v prípade vraždy

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: TASR/Dušan Hein
26.04.2019 09:49

BRATISLAVA - Úrad špeciálnej prokuratúry zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana Kočnera a jeho obhajcu voči jeho obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Informoval o tom jeho obhajca Marek Para.


Obhajcovi bolo uznesenie doručené v piatok a jeho klientovi Marianovi Kočnerovi vo štvrtok do väzenia v Leopoldove. "ÚŠP zamietol 15. apríla sťažnosť Mariana K. proti obvineniu v kauze poškodeného Jána Kuciaka a to napriek skutočnosti, že mi vyšetrovateľ síce prisľúbil, avšak dodnes neumožnil nahliadnúť do spisu. V dôsledku toho som sťažnosť nemal ako efektívne a v celom rozsahu odôvodniť. Dodatočnú lehotu na odôvodnenie sťažnosti mi navyše určil vyšetrovateľ Peter Juhas, o ktorého zaujatosti doposiaľ ÚŠP nerozhodol," uviedol v piatok pre TASR advokát Para.

Obhajca Mariana Kočnera Marek Para
Marián Kočner a Pavol
Zdroj: SITA/Peter Rusko

"Vznesenie obvinenia je celkom zrejme nezákonné, účelové a bez dôkazov," myslí si obhajca. Proti rozhodnutiu ÚŠP je možné podať mimoriadny opravný prostriedok, o ktorom by rozhodoval generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Para v piatok avizoval, že tento mimoriadny opravný prostriedok on a jeho klient určite podajú. "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po preštudovaní spisového materiálu a sťažnosti obvineného M. K. dňa 15. apríla zamietol sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia, pretože ju považuje za nedôvodnú," uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

"Postup vyšetrovateľa je pod dozorom zákonného prokurátora ÚŠP, pričom všetky práva obvineného sú starostlivo dodržiavané a každý postup vyšetrovateľa je po obvinení M. K. preskúmaný dozorujúcim prokurátorom ÚŠP na podnet obhajoby. Podľa vedomosti vyšetrovateľa nebolo doposiaľ prokurátorom konštatované žiadne porušenie procesných práv obvineného," reagovalo vo štvrtok komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru SR.

Obvinenie v prípade vraždy Kuciaka

Kočnera nedávno obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca Mariana Kočnera spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomáša Szabóa obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Tomáš Szabó je jeden z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej
Tomáš Szabo
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Senát Najvyššieho súdu 16. apríla zase zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu, ktorý zamietol rozšírenie väzby Mariana Kočnera o tzv. útekovú väzbu. Sťažnosť podnikateľa voči rozšíreniu väzby zamietol ako nedôvodnú. Marian Kočner je momentálne väzobne stíhaný pre kauzu televíznych zmeniek. 

Obžaloba na Kočnera a bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska už bola zo strany ÚŠP medzičasom podaná na ŠTS. Mal by sa ňou zaoberať v budúcnosti senát tohto súdu - pracovisko Banská Bystrica.

"Senát NS SR zrušil napadnuté uznesenie ŠTS, a to z dôvodu, že návrh prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Mariana K. o takzvanú útekovú väzbu považuje za dôvodný," povedala v druhej polovici apríla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát NS tak vyhovel sťažnosti prokurátora.

Marianovi Kočnerovi zamietli sťažnosť voči obvineniu v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej
Mariana Koćnera priviezli s
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Doplnila, že sťažnosť obvineného Mariana Kočnera voči rozšíreniu väzby zamietol súd ako nedôvodnú. ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian Kočner ostáva v sprísnenej tzv. kolúznej väzbe. Sťažnosť voči rozhodnutiu súdu vtedy podal ako dozorový prokurátor ÚŠP Ján Šanta, tak aj obhajca podnikateľa Para. Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove.

Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd - ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, tak aj odvolací NS SR. 


Galéria

Marian Kočner Obhajca Mariana Kočnera Marek Tomáš Szabó je jeden Marianovi Kočnerovi zamietli sťažnosť

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články