Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Obavy z nefunkčnosti právneho štátu na Slovensku pokračujú, nastal však aj určitý pokrok

V marci prijal prezident delegáciu poslancov Európskeho parlamentu.Galéria fotiek (1)
V marci prijal prezident delegáciu poslancov Európskeho parlamentu.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Delegácia poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorá pre vraždu novinára Jána Kuciaka v septembri opätovne navštívila Slovensko, si z krajiny odniesla zmiešaný obraz. Ako dnes členom Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) povedala vedúca delegácie Sophia in't Veld, problémy a obavy z nefunkčnosti právneho štátu pokračujú, registrujú však aj určitý pokrok. Privítala, že tesne po návšteve zatkli podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je však podľa nej nevyhnutné identifikovať aj objednávateľa vraždy.


Holandská europoslankyňa z liberálnej frakcie tiež konštatovala, že na Slovensku pretrváva nepriateľské prostredie voči novinárom. Spomenula pritom aj nedávne, podľa nej urážlivé vyjadrenia expremiéra Roberta Fica na adresu novinárov. Vláda by sa podľa nej mala od takýchto vyjadrení dištancovať, aby mohli novinári pokojne a bezpečne robiť svoju prácu. „Na Slovensku je nepriateľské nastavenie voči novinárom,“ vyhlásila. Proti týmto tvrdeniam sa postavila europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), podľa ktorej na Slovensku vládne sloboda tlače, hoci priznala, že niektorí politici majú s novinármi rozpory. „Ide však o rozpory, nie o útoky,“ zdôraznila Beňová.

Podľa Sophie in't Veld si delegácia europoslancov na Slovensku všimla aj kauzu únosu vietnamského občana a prítomnosť prokremeľského motorkárskeho klubu Noční vlci, pričom v oboch týchto prípadoch sa objavuje meno bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Spomenula aj podozrenia zo zneužívania európskych agrodotácií na východnom Slovensku, na ich čerpanie však už podľa nej dohliada Rozpočtový výbor EP. Europoslankyňa konštatovala aj pozitíva a snahy zlepšiť systém právneho štátu na Slovensku. Spomenula pritom nové pravidlá na menovanie šéfa polície či ústavných sudcov, ktoré by mali priniesť väčšiu transparentnosť. Na záver informovala, že záverečné uznesenie o Slovensku by mal EP prijať na jar budúceho roku.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články