Kauza mafie, o ktorej písal Kuciak, naberá grády: Belgickej polícii pomáhali naši prokurátori | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Kauza mafie, o ktorej písal Kuciak, naberá grády: Belgickej polícii pomáhali naši prokurátori

Pohreb Silvia Aquinoa.
Pohreb Silvia Aquinoa.
Zdroj: profimedia.sk
25.07.2018 08:30

BRATISLAVA - Kokaínový kráľ Silvio Aquino, ktorý cez nastrčené firmy vlastnil hotel pod Tatrami, nebol slovenským orgánom neznámy, informuje portál TV JOJ noviny.sk. Naša prokuratúra v súvislosti s týmto mužom poskytla právnu pomoc Belgičanom, ktorí teraz súdia členov jeho klanu. Aquina pred tromi rokmi zastrelili neďaleko jeho belgického domova, o jeho skupinu a jej korene u nás sa zaujímal aj Ján Kuciak.


Talianska mafia na Slovensku: Chápadlá drogového kartelu až v Tatrách, výnosný biznis s banánmi

Pri kauze Aquinovcov belgickej polícii pomáhali aj slovenskí prokurátori, a to v roku 2013. Belgickí vyšetrovatelia vtedy prišli na Slovensko. O právnu pomoc Belgičania požiadali dvakrát. V tom čase už hotel v Starej Lesnej pod Tatrami patril klanu Aquinovcov, a to cez firmu, za ktorou stál ich účtovník. Už vtedy v Belgicku proti ním viedli trestné konanie za ich pôsobenie v kriminálnom zoskupení. "Na základe týchto požiadaviek bola vykonaná právna pomoc, ktorú vykonávali štyri okresné prokuratúry," informuje T.

Konkrétne v Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, ale aj v Košiciach a na juhu v Lučenci. Naše orgány však vtedy nikoho neobvinili. "Výsledky vykonaných úkonov neodôvodňovali uplatnenie pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní na Slovensku voči konkrétnym osobám," dodáva T.

Lucio Aquino
Kauza mafie, o ktorej
Zdroj: profimedia.sk

Teraz sa Generálna prokuratúra SR bude informáciami o Aquinovcoch zaoberať opäť. Dôvodom je článok, ktorý aj na portáli Aktuality.sk zverejnil medzinárodný investigatívny tím, v ktorom pôsobil aj nebohý Ján Kuciak. V pondelok zároveň polícia potvrdila, že prípad spod Tatier majú na starosti vyšetrovatelia, ktorí sa zaoberajú jeho vraždou. Či novinára mohla ohroziť práve jeho práca súvisiaca s Aquinovcami, však právny zástupca jeho rodiny Daniel Lipšic nechcel komentovať.

"Aby v súčasnosti tí, ktorí sú najviac podozriví, nedostali varovanie," uviedol Lipšic. Pripustil však, že po piatich mesiacoch vyšetrovania sa niektoré verzie javia reálnejšie ako iné. "Tie vyšetrovacie verzie sú ustálené, darí sa ustáliť tie, ktoré sú najviac pravdepodobné," pokračuje Lipšic. Trestné stíhanie pre vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zároveň prebieha aj v Taliansku. "Každý deň sa vyšetrovanie o niečo posúva. Myslím si, že dnes je situácia oveľa lepšia, ako pred pár mesiacmi," dodal Lipšic.

Vľavo: Rafael Aquino, brat Silvia Aquina
Kauza mafie, o ktorej
Zdroj: profimedia.sk

Zároveň na povrch vychádzajú ďalšie informácie, píše portál noviny.sk. Firma s takmer identickým názvom a rovnakou belgickou adresou, ako tá, ktorá kúpila hotel pre Aquinovcov, má od januára schránku v Košiciach. Za pozornosť stojí, že jej majitelia majú trvalý pobyt v belgickom mestečku, ktoré je vzdialené len pár kilometrov od sídla Aquinovcov a ktoré podľa belgických médií figurovalo aj vo veľkej drogovej kauze z roku 2014. Silvia Aquina v nej stíhali pre vývoz šiestich ton tabliet extázy do Austrálie. Proces s Aquinovcami v Belgicku ešte nie je skončený.


Galéria

Pohreb Silvia Aquinoa. Lucio Aquino Rafael Aquino

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články