Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Nekompromisné rozhodnutie Ústavného súdu: Voľby starostu v tejto obci sú neplatné

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR – František Iván
16.01.2019 19:25

KOŠICE – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu rozhodoval o viacerých sťažnostiach na neústavnosť a nezákonnosť komunálnych volieb, ktoré sa konali 10. novembra 2018. Za neplatné vyhlásil voľby starostu obce Žehňa a zrušil výsledok volieb starostu v obci Lysica.


Zrušil tiež rozhodnutie miestnej volebnej komisie o výsledku volieb starostu v obci Dolný Harmanec, pričom za zvoleného starostu vyhlásil Matúša Vajsa (nezávislý). V obci Žehňa vo voľbách vyhral Atila Géňa (SRK), problémom boli jeho právoplatné odsúdenia za úmyselné trestné činy.

V Lysici vyhral voľby Michal Šmehýľ (nezávislý), a to o jediný hlas. Jeho protikandidát Jozef Ďurana (Smer-SD) napadol výsledok volieb s tým, že jeden hlas, ktorý bol v jeho prospech, miestna volebná komisia nesprávne označila za neplatný. Voľby by sa tak mali zopakovať.

Podľa zápisnice volebnej komisie v Dolnom Harmanci dosiahli najvyšší počet hlasov dvaja kandidáti a za starostu nebol zvolený nikto. Vajs, ktorého ÚS vyhlásil za starostu, v sťažnosti argumentoval tým, že dva hlasy, ktoré volebná komisia posúdila ako neplatné, mali byť pripočítané v jeho prospech. 

Podľa zverejnenej informácie ÚS SR na neverejnom zasadnutí pléna ďalej zamietol sťažnosti na neústavnosť a nezákonnosť volieb starostov v obciach Malčice, Kanianka, Pavlovce nad Uhom, Kaloša a Prosačov. Zároveň odmietol sťažnosti týkajúce sa volieb v obciach Hranovnica a Trnovec nad Váhom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články