Rezort vnútra vyčlenil financie na komunálne voľby: Zaplatíme za ne viac ako 7 miliónov | Topky.sk

Pondelok, 17. jún 2019. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Rezort vnútra vyčlenil financie na komunálne voľby: Zaplatíme za ne viac ako 7 miliónov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.10.2018 11:35

BRATISLAVA - Na zabezpečenie prípravy a vykonania volieb do orgánov samospráv vyčlenil rezort vnútra zo svojho rozpočtu sumu 7 465 708 eur. Ako ďalej informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra, ďalších 1 424 750 eur na voľby vynaloží Štatistický úrad SR.


„Finančné prostriedky Ministerstva vnútra SR sa použijú najmä na zabezpečenie náhrady mzdy členom volebných komisií, úhradu tlače hlasovacích lístkov, metodických a informačných materiálov a volebných tlačív, na zabezpečenie činnosti volebných komisií, vybavenie volebných miestností či ochranu verejného poriadku v deň konania volieb,“ povedala ministerka vnútra Denisa Saková.

Finančné prostriedky určené pre Štatistický úrad SR zahŕňajú výdavky na spracovanie výsledkov volieb. O polnoci 26 októbra taktiež začína zákaz uverejňovania prieskumov verejnej mienky a polnocou dňa 7. novembra končí obdobie volebnej kampane. To znamená, že po tomto čase je zakázané viesť volebnú kampaň akýmkoľvek spôsobom. „Posledným dňom na zverejnenie zoznamu všetkých zaregistrovaných kandidátov v komunálnych voľbách je 16. október 2018. Obce tak majú urobiť najneskôr v tento deň na svojich webových stránkach, alebo obecnej tabuli. V ten istý deň bude do každej domácnosti doručená informácia o čase a mieste konania volieb. Komunálne voľby sa konajú v sobotu 10. novembra 2018,“ dodala Saková.

Obecné voľby sa uskutočnia v sobotu 10. novembra od 07:00 do 22:00. Pôjde o prvé komunálne voľby, ktoré sa riadia novou volebnou legislatívou. Medzi iným určila po novom pravidlá pre vedenie volebnej kampane a jej transparentné financovanie. Konkrétne o tom hovorí zákon o volebnej kampani. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva okrem iného určuje pravidlá pre tých, ktorí by chceli viesť obce a mestá. Podľa tohto zákona môže byť za poslanca obecného zastupiteľstva, resp. miestneho zastupiteľstva zvolený občan SR a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov.

Za starostu, resp. primátora môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov. Medzi prekážky práva byť volený patrí výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené, a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev môžu v obecných voľbách na najbližšie štyri roky voliť všetci, čo v mestách a obciach majú trvalý pobyt, občania SR aj cudzinci, ak majú aspoň 18 rokov. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články