Streda27. september 2023, meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav

Známy herec na mieste činu: Podozrivá smrť kolegyne... Milostný trojuholník?

Christopher Walken Zobraziť galériu (4)
Christopher Walken (Zdroj: Dreamworks)

NEW YORK - Život nás niekedy "hodí" do takých životných situácií, o akých sa nám nesnívalo ani v najhoršom sne. Herec Christopher Walken bol napríklad vypočúvaný v súvislosti so záhadným úmrtím svojej kolegyne a kamarátky.

Známy je svojimi intenzívnymi, excentrickými výkonmi v širokej škále filmových úloh, ktoré mu priniesli popularitu a rešpekt kritikov. V kladných rolách sa s ním divák cíti v bezpečí, v záporných by ho nerád stretol v tmavej uličke. Získal Oscara za úspešný film Lovec jeleňov. V piatok 31. marca sa americký filmový, televízny a divadelný herec Christopher Walken dožíva 80 rokov.

Galéria: Christopher Walken

Podľa slovenského dabingového herca Juraja Predmerského má Walken veľmi zaujímavý až zvláštny spôsob herectva. "Nie je to typický americký Hollywood, ale povedzme, že si ide svojou cestou. To ma na ňom veľmi baví. Nakoľko je to vynikajúci herec, tak tým pádom sa takíto herci dobre dabujú. Je to pre nás ako za odmenu. Meno Walken, to je skutočne pre herca bonus, ako rad ďalších významných umelcov, ktorých mám možnosť dabovať. Veľmi rád sa vždy s ním stretnem, pretože v každom filme je iný. Takže pre mňa je to jednoznačne veľmi dobrá a príjemná práca, na ktorú sa človek len teší," uviedol pre TASR pri príležitosti Walkenovho jubilea Predmerský, ktorý ho nadaboval v deviatich filmoch.

Christopher Walken, pôvodným menom Ronald Walken, sa narodil 31. marca 1943 v americkom Queense v New Yorku. Jeho pôvod siaha po matke do Škótska a po otcovi do Nemecka. Už v ranom detstve spolu s bratmi účinkoval v televíznych reláciách. Navštevoval hodiny tanca a neskôr profesionálnu školu pre detských hercov.

Kariéru ešte ako Ronnie Walken začal v roku 1959 v divadle v hre J. B. Archibalda MacLeisha. Počas štúdia na univerzite dostal úlohu v muzikáli Best Foot Forward na Broadwayi po boku speváckej a filmovej hviezdy Lizy Minnelli. Najskôr sa profiloval ako tanečník, potom prešiel na dramatické divadelné úlohy a neskôr na film. Svoje umelecké meno Christopher Walken prijal v roku 1964.

Na prvú výraznú filmovú postavu si počkal až do roku 1977. Vtedy ho Woody Allen obsadil po boku Diane Keaton do filmu Annie Hallová. Jeho vynikajúci výkon nezostal nepovšimnutý a režisér Michael Cimino mu ponúkol rolu vo filme Lovec jeleňov (1978). Snímka o osudoch troch vietnamských veteránov, v ktorej hral tiež Robert De Niro, sa stala udalosťou roka. Walkenov výkon bol ocenený Oscarom za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe.

Známy herec na mieste
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Robert M. Weitman Productions)

Následne sa objavil vo filme Nebeská brána (1980), hlavnú postavu stvárnil v snímke The Dogs of War (1980) a účinkoval s hudobným a tanečným číslom v muzikáli Pennies from Heaven (1981). Jeho stúpajúca popularita však utrpela ťažkú ranu. V roku 1981 sa stal takmer podozrivým z vraždy kolegyne a priateľky Natalie Wood. Tá sa pri výlete na jachte, kde bol aj jej manžel Robert Wagner, za veľmi záhadných okolností utopila.

Herec verejne vyhlásil, že netuší, čo sa stalo, pretože v čase jej úmrtia spal. Polícii podľa všetkého poskytol obšírnejšiu výpoveď, no po rokoch herečkini príbuzní pri tvorbe dokumentu zistili, že s mužmi zákona uzavrel dohodu, že o jeho slovách nikdy nebudú informovať verejnosť. 

Mnohí predpokladali, že v tomto prípade išlo o milenecký trojuholník. Wagner priznal, že sa s Walkenom hádali, údajne o tom, či má Natalie utlmiť kvôli rodine svoju hereckú kariéru. Ďalší prítomný tvrdil, že počul Wagnera kričať: „Chceš spať s mojou ženou?”

Nataliina sestra sa však neskôr vyjadrila, že žiadnu aféru podľa nej nemali a aj zdroj z nakrúcania tvrdil, že hoci mali Christopher a Natalie milenecké scény, vôbec to medzi nimi neiskrilo a boli iba kamaráti. 

Christopher Walken a Natalie
Zobraziť galériu (4)
Christopher Walken a Natalie Wood  (Zdroj: MGM)

Krátko na to Walkena obsadili do jednej z najlepších adaptácií Stephena Kinga Mŕtva zóna (1983). Zahral si aj v bondovke Vyhliadka na vraždu (1985). Získal nomináciu na cenu Emmy za stvárnenie vdovca v televíznom filme Sarah, Plain and Tall (1991). Predstavil sa aj v úlohe Maxa Shrecka vo filme Batman sa vracia (1992), stvárnil gangstra vo filme Pravdivá romanca (1993). Zahral si tiež kapitána Koonsa v epizódke kultového filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) a pána Smitha v trileri V poslednej chvíli (1995). Úspešne stvárnil aj hessenského jazdca v Ospalej diere (1999).

V roku 2001 si Walken získal nových fanúšikov pozoruhodnou tanečnou kreáciou vo videoklipe k piesni britského hip-hopového DJ Fat boy Slima Weapon of Choice.

Walken bol tiež nominovaný na Oscara za rolu otca falšovateľa Franka Abagnala vo filme Chyť ma, ak to dokážeš (2002), kde hlavnú úlohu stvárnil Leonardo DiCaprio.

V roku 2004 zanechal odtlačok svojej ruky a šľapaje nôh v povestnom Graumanovom čínskom divadle v Los Angeles, pripomínajúc si tak svoje hodiny tanca z detstva.

Neskoršie účinkoval vo filmoch Ako uloviť družičku (2005), Ako za starých čias (2012), Jersey Boys (2014), Deväť životov pána Fúzika (2016). Objavil sa v komédiách Kto je náš ocko? (2017) a Ako dostať deda z domu (2020), kde hral hlavnú postavu De Niro, či v sci-fi televíznom seriáli Oddelenie (2022), za čo si vyslúžil nomináciu na Emmy.

Známy herec na mieste
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Endeavor Content)

Viac o téme: Christopher Walken
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu