Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Hronec (†81) speváčke zákernú chorobu neveril: Rakovina? Hlúposť! A potom zomrela...

Eva Kostolányiová Zobraziť galériu (3)
Eva Kostolányiová (Zdroj: RTVS/Radosť zo života)

BRATISLAVA - Len pred pár dňami opustil tento svet hudobník Braňo Hronec. Kedysi s ním okrem Evy Mázikovej vystupovala aj Eva Kostolányiová. Tá sa mu raz zverila, že má podozrenie na rakovinu, no jemu to pripadalo nemožné. Speváčka zomrela mesiac pred svojimi 33. narodeninami...

Eva Kostolányiová sa narodila 2. novembra 1942 v Trnave. Vyrastala v skromných pomeroch so siedmimi súrodencami, rodičia pracovali ako robotníci v trnavskom cukrovare. Po skončení základnej školy sa zamestnala v mäsokombináte, no popri práci súkromne navštevovala hodiny spevu.

Galéria: Eva Kostolányiová

Umeleckú dráhu začala v roku 1958 ako tanečnica v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK). Od roku 1961 bola speváčkou Vojenského umeleckého súboru kapitána Nálepku. V úspešnej kariére pokračovala ako sólistka v bratislavskej Tatra revue, kde vďaka svojmu výzoru dostala prezývku "slovenská Twiggy".

Od roku 1968 pôsobila Eva Kostolányiová ako umelkyňa v slobodnom povolaní. Najskôr vystupovala s kapelou Ľuba Beláka, potom účinkovala ako speváčka v orchestri Braňa Hronca, ktorý v tej dobe patril k európskej špičke. Od roku 1972 spievala s vlastnou skupinou HEJ.

Hronec (†81) speváčke zákernú
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Opus)

Pôvabná speváčka si svojich poslucháčov podmanila krehkým zvonivým hlasom, ktorým dokázala spievať ako nežné lyrické piesne, tak aj veselé oddychové pesničky. V začiatkoch svojej speváckej dráhy mala v repertoári prevzaté skladby, postupne pribudli aj piesne domácich autorov.

K najväčším hitom Evy Kostolányiovej patria piesne Bábika, Poď so mnou, Až bude pokosená tráva, Keď si sám, Dobré ráno, želám, Slepá láska, Neplač viac, Kade chodieva láska či duetá Smoliar a Haló tam s Michalom Dočolomanským. Jej pohybový a herecký talent sa naplno prejavil v závere roku 1972 v televíznej úprave operety Mam'zelle Nitouche. V roku 1973 získala striebornú Bratislavskú lýru za duet s Karolom Duchoňom Chvála humoru.

Hronec (†81) speváčke zákernú
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: youtube.com)

Populárna speváčka Eva Kostolányiová zomrela 3. októbra 1975 vo veku 32 rokov, len mesiac pred svojimi ďalšími narodeninami. Podľahla rakovine. „Raz prišla za mnou a povedala, že má hrčky a že sa bojí, že má rakovinu, tak som na ňu ešte vyskočil: Ako môžeš niečo takéto hovoriť? To je hlúposť!” spomínal Hronec kedysi pred kamerami RTVS v dokumente Radosť zo života - Eva Kostolányiová. 

Viac o téme: Eva Kostolányiová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu