Utorok, 28. september 2021. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

A tohto Zoroslava poznáte? Prvý dabingový herec a... Počuli ste ho aj v Gumkáčoch!

Zoro Laurinc
Zoro Laurinc
Zdroj: TASR
07.01.2021 00:01

BRATISLAVA - Známy je skôr pod skrátenou formou svojho mena. Už ako dieťa Zoro Laurinc nadaboval úplne prvú postavu do slovenského znenia, neskôr sa stal hercom, textárom, režisérom... Jeho hlasom prehovoril aj najmenší obor Toadie v Gumkáčoch.


Slovenský herec, dabingový režisér a spisovateľ Zoro Laurinc sa narodil v Bratislave 7. januára 1949. V roku 1957 Svätopluk Šablatúra založil prvé dabingové štúdio na Slovensku a tiež režíroval prvý film nadabovaný do slovenčiny – hlavnú úlohu v ruskej animovanej rozprávke zveril osemročnému Zorovi Laurincovi. Ten sa tak stal úplne prvým slovenským dabingovým hercom. 

Laurinc vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Mladý výzor ho predurčil na úlohy neskúsených mladých chlapcov. Úlohy vnútorne zrelých chlapov mu boli na jeho ľútosť odopreté. Z jeho filmografie možno spomenúť S Rozárkou (1970), Sváko Ragan (1976) alebo koprodukčný československo-nemecký seriál Dobrodružství kriminalistiky (1989). Zahral si aj v rodinnom televíznom seriáli Búrlivé víno.

Začiatkom 90. rokov jeho hlas poznali všetky deti. Daboval totiž najmenšieho obra menom Toadie v animovanom seriáli Gumkáči. V rozhlasovej ságe Čo nového, Bielikovci? účinkoval 15 rokov ako Milan. 

Jana Nagyová a Zoro Laurinc
A tohto Zoroslava poznáte?
Zdroj: RTVS


Herec, režisér a spevák má za sebou aj dlhoročnú kariéru úspešného textára, počas ktorej spolupracoval s interpretmi najrôznejšieho zamerania (Karol Duchoň, Karel Černoch, Dušan Grúň, Marika Gombitová, Eva Máziková, Otto Weiter, Richard Müller). Laurinc otextoval melódie najrôznejších žánrov od evergrínov, klasickej popmusic, cez cigánske piesne až po šansóny. Texty piesní vydal knižne ako Pesničky na čítanie v októbri 2003.

So speváčkou Marcelou Laiferovou spolupracoval už v roku 1969 pri nahrávaní prvej dlhohrajúcej platne v histórii slovenskej popmusic a v roku 2003 spolu dokončili album s klasickými skladbami od známych skladateľov ako Giuseppe Verdi, Franz Liszt, či súčasník Vangelis.

Zoro Laurinc a Marcela
Zdroj: TASR


V roku 1998 bola uvedená pôvodná televízna hra Čo viem ja, nevieš ty v režisérskom naštudovaní Zora Laurinca určená pre dospievajúcich divákov ako alternatíva k akčným zahraničným projektom a rozprávkam pre mladšie deti.

V marci 2012 mala v Bratislavskom bábkovom divadle premiéru inscenácia Tri zlaté vlasy deda Vševeda. Zoro Laurinc napísal texty k piesňam, ktoré v nej zazneli. V septembri 2013 pri otvorení nového bratislavského komorného divadelného priestoru Štúdio Olympia vystúpil okrem iných aj Zoro Laurinc. V novembri 2013 udelil Literárny fond Zorovi Laurincovi cenu za réžiu slovenského znenia seriálu Borgiovci.

Jeho srdcovou záležitosťou je šansón.

Zoro Laurinc
Zdroj: TASR


Galéria

Zoro Laurinc Jana Nagyová a Zoro Zoro Laurinc a Marcela Zoro Laurinc

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články