Streda, 16. jún 2021. Meniny má Blanka, zajtra Adolf.

Zosnulá legenda Krížiková: 47 rokov po boku veľkého zvodcu... Po smrti sú rozdelení!

Eva Krížiková
Eva Krížiková
Zdroj: TASR
15.07.2020 00:01

BRATISLAVA - Manželom hereckej legendy Evy Krížikovej bol František Zvarík, ktorý mal povesť veľkého zvodcu žien. Spolu však prežili 47 rokov do jeho smrti v roku 2008. Tento rok ho na večnosť nasledovala aj herečka, no pochovaní spolu nebudú.


Eva Krížiková sa narodila 15. júla 1934 v Bratislave. Od detstva často verejne vystupovala, bavil ju spev. Začala študovať herectvo na konzervatóriu, počas jej štúdia zrušili odbor herectva a poslucháčov presunuli do priestorov okresného Domu kultúry, ktorý sídlil v tej istej budove ako Slovenské národné divadlo (SND). Eva Krížiková tak vďaka tomu získavala prvé divadelné skúsenosti. Po skončení štúdia odišla na rok do Armádneho divadla v Martine, až napokon v roku 1954 zakotvila v SND natrvalo.Na doskách prvej slovenskej scény vytvorila vyše deväťdesiat postáv. Za prelomovú v jej hereckej dráhe označila kritika postavu Xénie v kompozícii hier Maxima Gorkého V predvečer. Fakt, že bola zdatná nielen v komediálnej, ale i v dramatickej polohe, potvrdila Eva Krížiková v Shakespearovom Kráľovi Learovi či v inscenácii Jána Soloviča Zvon bez veže.

Už od mladých rokov získavala Eva Krížiková aj filmové skúsenosti. Prvý raz sa pred kameru postavila vo filme Lazy sa pohli (1951) režiséra Paľa Bielika, išlo však o drobnú rolu. Oveľa väčší priestor jej dal ten istý režisér vo svojej známej komédii V piatok trinásteho (1953), čo bol prvý film dokončený vo filmových štúdiách na bratislavskej Kolibe. Eva Krížíková a František Dibarbora vytvorili postavy súrodencov trpiacich pod prísnym dohľadom ich čerstvo penzionovaného otca (Ondriš Jariabek).

Zosnulá legenda Krížiková: 47
Zdroj: SITA


Už o dva roky nasledovala ďalšia populárna komédia Štvorylka z dielne režisérov Jozefa Medveďa a Karola Kršku. Po poviedkovej satire Čert nespí (Peter Solan, František Žáček, 1956) mala Eva Krížiková príležitosť zahrať aj na filmovom plátne Vierku, kolegyňu nešťastného Jožka Púčika. Film Statočný zlodej na motív Stodolovej hry nakrútil v roku 1958 režisér Ján Lacko. Milostnú scénu so svojím šéfom v podaní Martina Gregora pritom herečka okorenila detailom, ktorý si sama vymyslela. "Ako ma bozkával, tak ma bozkával, ja som sa naraz pozrela na hodinky, akože ma to už nebaví, tá bozkávačka. A zrazu sa ozval strašný smiech," zaspomínala si herečka na moment, ktorým dala najavo, že disponuje vzácnym komediálnym nadaním.

V roku 1959 sa s Paľom Bielikom opäť stretla pri nakrúcaní vojnovej drámy Kapitán Dabač. Postupne sa začala venovať najmä televíznej tvorbe, spomedzi ktorej vyniká napríklad film Pštrosí večierok – podľa predlohy Ivana Bukovčana ho v roku 1969 nakrútil herec a režisér Július Pántik. Umeleckou hodnotou, ale aj obľúbenosťou medzi divákmi vyniká filmové spracovanie románu Františka Hečka Červené víno. Andrej Lettrich ho nakrútil v roku 1972, nový zostrih známej vinohradníckej ságy bol dokončený o štyri roky neskôr. V roku 1976 si Krížiková zahrala aj v satirickej komédii Jozefa Režuchu s názvom Pozor, ide Jozefína! Ešte v roku 2003 sa Eva Krížiková objavila vo svojom poslednom celovečernom filme Dlhá krátka noc, ktorý nakrútil herec a režisér Peter Krištúfek.

Zosnulá legenda Krížiková: 47
Zdroj: ČS štátny film


Vďaka televíznym záznamom mali možnosť vidieť aj diváci pri obrazovkách majstrovstvo herečky na divadelnom javisku. V roku 1985 to bol napríklad záznam divadelnej hry Jiřího Hubača Stará dobrá kapela v réžii Pavla Haspru, či Shakespearova inscenácia Henrich IV. (1987). Z roku 2007 pochádza záznam inscenácie Mačka na horúcej plechovej streche (Tenessee Williams) v réžii Martina Kákoša.

Spomedzi televíznych seriálov, v ktorých hrala Eva Krížiková, možno spomenúť Leto s Katkou (1975), Silvánovcov (1996), či Obchod so šťastím (2008). Pravidelne tiež spolupracovala so Slovenským rozhlasom.

Za svoje herecké umenie získala Eva Krížiková ocenenia Krištáľové krídlo, Kvet Tálie či Cenu Andreja Bagara. V roku 2004 ju uviedli do Siene slávy ankety OTO (Osobnosť televíznej obrazovky).

Zosnulá legenda Krížiková: 47
Zdroj: SITA/SND/Jana Nemčoková
Manželom herečky bol populárny herec a spevák František Zvarík (1921 - 2008), ich dcérou je právnička Barbora Zvaríková. Brali sa v roku 1961. Zvarík bol známy ako zvodca, ktorý si veľmi ľahko získaval srdcia žien a takisto ľahko ich opúšťal. Ako sa nakoniec ukázalo, práve Eva bola pre neho tá pravá. Ich manželstvo trvalo až do smrti známeho herca a speváka v roku 2008. 

Zdá sa však, že smrť ich navždy rozdelila. Zvaríkovým posledným želaním totiž bolo spočinúť v rodnej obci Folkušová neďaleko Martina. Krížikovú zas podľa medializovaných informácií pochovajú v Bratislave po boku jej rodičov. Herečka zomrela 31. marca 2020 v nemocnici v Malackách, rodina sa s ňou rozlúčila v bratislavskom krematóriu. Urna zatiaľ podľa našich informácií nebola uložená do žiadneho hrobu. 

František Zvarík a Eva Krížiková
Zosnulá legenda Krížiková: 47


Galéria

Eva Krížiková František Zvarík a Eva

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články