°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Národom milovaný Jozef Kroner: S touto ženou prežil takmer 50 rokov

Jozef Kroner
Jozef Kroner
Zdroj: archív RTVS
20.03.2020 00:01

BRATISLAVA - Herecká rodina! Jozef Kroner stvárnil hlavnú úlohu v jedinom slovenskom oscarovom filme. Herečkou je aj jeho dcéra Zuzana. Tú mal s kolegyňou Teréziou Kronerovou, za slobodna Hurbanovou.


Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924 v Staškove na Kysuciach. V Považskej Bystrici hral ochotnícke divadlo. Vynikol najmä v Gorkého dráme Vassa Železnovová a v Gogoľovej Ženbe. Táto rola mu v roku 1948 vyniesla pozvanie do hereckého súboru divadla v Martine.

Práve tam spoznal Teréziu Hurbanovú, o tri mesiace mladšiu hereckú kolegyňu. Spočiatku sa zdalo, že ona nemá záujem, no keď získali hlavné úlohy v hre Kubo, tajne sa zosobášili. Aspoň taký bol plán. „Chceli svadbu udržať v tajnosti, no svedkom sa na nejakej oslave rozviazal jazyk a pred kostol a národný výbor sa v deň svadby nahromadilo množstvo ľudí, ktorí neverili vlastným očiam, že ten hlúpy Kubo si berie krásnu Aničku,” zaspomínala si pred časom pre SME ich dcéra Zuzana, ktorá prišla na svet v roku 1952. 

Terézia Kronerová
Národom milovaný Jozef Kroner:
Zdroj: CT

Jozef Kroner s dcérou Zuzanou
Národom milovaný Jozef Kroner:
Zdroj: RTVS

Rodina sa neskôr presunula do Bratislavy. V rokoch 1956 - 1984 bol Jozef Kroner členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave.

Jednou z jeho prvých filmových úloh bol Jožko Púčik v televíznej komédii Statočný zlodej, ktorú v roku 1958 nakrútil režisér Ján Lacko podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra.

Tragikomický príbeh Obchod na korze z obdobia vojnovej Slovenskej republiky nakrútila v roku 1965 dvojica režisérov Ján Kadár a Elmar Klos. Film pripomínajúci deportácie Židov zo Slovenska a arizáciu ich majetku získal v roku 1968 Cenu akadémie (Oscara) v kategórii zahraničný film. Po roku 1968 však skončil v trezore.

Národom milovaný Jozef Kroner:
Zdroj: SFÚ

Popularitu Jozefovi Kronerovi priniesli úlohy v komédiách Pacho, hybský zbojník (1975) a Stratená dolina (1976) Martina Ťapáka, a tiež televízne seriály Sváko Ragan či Slovácko sa nesúdí.

Rola vo veľkofilme Juraja Jakubiska Tisícročná včela (1983) patrila k vrcholom Kronerovej hereckej dráhy. Neskôr ho diváci mohli vidieť v komédii Věry Chytilovej Dědictví, aneb Kurvahošigutntag (1992).

Jozef Kroner bol laureátom mnohých slovenských i zahraničných ocenení. In memoriam sa stal Osobnosťou Kysúc roka 1998. Na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach sa ocitla tabuľka s jeho menom po boku svetových filmových hviezd.

Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave. Dvadsať významných osobností Slovenska založilo po jeho smrti Spoločnosť Jozefa Kronera, ktorej cieľom je pripomínať herecké a ľudské posolstvo tohto významného herca. Jednou z jej najdôležitejších aktivít je každoročné udeľovanie Cien Jozefa Kronera.

Národom milovaný Jozef Kroner:
Zdroj: TASR

Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články