°C

Streda, 25. november 2020. Meniny má Katarína, zajtra Kornel.

Slovenský olympijský víťaz Nepela: Klamstvá o jeho smrti... Rakovina alebo AIDS?

Ondrej Nepela
Ondrej Nepela
Zdroj: TASR
22.01.2020 00:01

BRATISLAVA - Legendárny Ondrej Nepela by mal dnes 69 rokov. Zomrel však už ako 38-ročný. Oficiálne zdroje hovorili o rakovine lymfatických uzlín. Po rokoch sa však vynorili informácie o AIDS.


Ondrej Nepela sa narodil 22. januára 1951 v Bratislave. Náročná športová disciplína učarovala Nepelovi ako sedemročnému chlapcovi. Na malom čiernobielom televízore v roku 1958 sledoval vystúpenie ďalšej legendy slovenského krasokorčuľovania Karola Divína na bratislavských majstrovstvách Európy (ME). Malý Nepela pred obrazovkou tancoval a napodobňoval víťaza európskeho šampionátu, a tak ho o pár dní mama priviedla do oddielu, kde sa budúceho olympijského víťaza za pohár malinového lekváru ujala trénerka Hilda Múdra. Vtedy ešte nikto netušil, že z osudového stretnutia Nepelu a Múdrej vyklíčia úspechy, ktoré sa hlboko zapíšu do histórie slovenského krasokorčuľovania.

Ondrej pritom nebol talent, ktorý by korčuľoval s ľahkosťou a bez námahy. „No na ľade si všetko musel vydrieť, lebo nebol až taký veľký talent. Napríklad voľné jazdy. Tie som ho musela naučiť od kroku do kroku. Nemal v sebe až také cítenie sluchu a rytmu, ale vždy skočil, ako mal natrénované,“ prezradila pre TASR Hilda Múdra.

Ondrej Nepela so svojou trénerkou Hildou Múdrou
Slovenský olympijský víťaz Nepela:
Zdroj: TASR

Silnými stránkami Nepelu boli koncentrácia, pokoj a rozvaha. Slovo tréma bolo pre neho neznáme. "Ja keď som stávala za mantinelom, vždy som vedela, že urobí a odvedie to, čo vie a čo trénoval. Tak to bolo aj na olympiáde. On nepatril k tým trémistom, čo sú v tréningu vynikajúci a potom, keď príde súťaž vybuchnú. Pretože sú nervózni a nevedia odovzdať čo natrénovali. Preto som mohla byť za tými mantinelmi vždy pokojná," spomínala v rozhovore pre TASR na Nepelu trénerka Hilda Múdra, ktorej rukami neskôr prešli aj ďalší vynikajúci krasokorčuliari Eva Bergerová-Grožajová, Jana Mrázková-Dočekalová, Agnesa Búřilová-Wlachovská, Marián Filc, Miroslav Šoška, Sandra Dubravčičová, Miljan Begovič či Jozef Sabovčík.

Jej bývalého zverenca 21. decembra 2000 vyhlásili za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia. Cenu za neho prebrala práve Hilda Múdra. Nepelu viedla počas jeho celej 15-ročnej športovej kariéry. Pod jej vedením získal osem titulov majstra Československa. Štartoval na troch zimných olympijských hrách (ZOH), v roku 1964 v Innsbrucku obsadil 22. miesto, o štyri roky neskôr v Grenobli bol už ôsmy. Na olympiáde v Sappore v roku 1972 patril už Ondrej Nepela k favoritom, čo dokázal ziskom zlatej medaily.

Svoju krasokorčuliarsku dominantnosť potvrdzoval Ondrej Nepela aj na európskych a svetových šampionátoch. Na majstrovstvách sveta získal v rokoch 1971, 1972 a 1973 zlaté a v rokoch 1969 a 1970 strieborné medaily. Na európskych šampionátoch Nepelovi päťkrát (1969, 1970, 1971, 1972, 1973) zavesili na krk zlatú medailu. Z ME si trikrát (1966, 1967, 1968) odniesol aj bronzové kovy.

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní na Zimnom štadióne v Bratislave: na stupni víťazov zľava Sergej Četveruchin /ZSSR/, Ondrej Nepela /ČSSR/ a Jan Hoffmann /NDR/.
Slovenský olympijský víťaz Nepela:
Zdroj: TASR


Najlepší športovec bývalej Československej socialistickej republiky (ČSSR) za rok 1971 Ondrej Nepela, po ktorom nesie názov zimný štadión v hlavnom meste SR, ukončil svoju famóznu kariéru v roku 1973 ziskom titulu majstra sveta práve na domácom bratislavskom ľade. Korčule však nezavesil na klinec, ale pôsobil ako sólista v ľadovej revue Holiday on Ice.

Záver života prežil v Mannheime vo vtedajšej Nemeckej spolkovej republike (NSR), kde po zisku trénerskej licencie aj trénoval. Medzi jeho zverencov patrila napríklad nemecká krasokorčuliarka Claudia Leistnerová, ktorá sa v roku 1988 stala majsterkou Európy.

Slovenský olympijský víťaz Nepela:
Zdroj: TASR
Ondrej Nepela, ktorý krasokorčuľovaniu obetoval takmer celý život, zomrel v Mannheime vo veku 38 rokov oficiálne na rakovinu lymfatických uzlín. Okolo smrti jedného z najúspešnejších slovenských krasokorčuliarov však kolujú aj informácie, že príčinou jeho úmrtia bol AIDS spôsobený vírusom HIV.

“Bol oficiálny pokyn, aby sa nehovorilo, že Nepela zomrel na následky AIDS,” spomínal v dokumente Českej televízie Príbehy slávnych  komentátor Karol Polák. Odchod do Nemecka tiež nebol náhodný. “Snažil sa odísť, lebo videl, že tam by sa mohol priznať k svojej orientácii,” povedal v dokumente Jozef Židek, bývalý československý reprezentant v krasokorčuľovaní.


Galéria

Ondrej Nepela Ondrej Nepela so svojou Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní Ondrej Nepela Ondrej Nepela Ondrej Nepela so svojou Ondrej Nepela V Bratislave je po

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články