Výrazný slovenský herec s hlbokým hlasom: Smrť prišla šesť dní po narodeninách | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Výrazný slovenský herec s hlbokým hlasom: Smrť prišla šesť dní po narodeninách

Dušan Blaškovič
Dušan Blaškovič
Zdroj: SFÚ
11.09.2019 00:01

BRATISLAVA - Herec Dušan Blaškovič bol neprehliadnuteľný svojou postavou a výrazným zjavom, ale rovnako aj talentom. Bez problémov stvárnil vážne i komické charaktery. Posledný film nakrútil v roku 1998, o pár okov neskôr po ťažkej chorobe zomrel len pár dní po 71. narodeninách.


Slovenský divadelný, filmový a televízny herec, člen bratislavskej činohry SND Dušan Blaškovič sa narodil 11. septembra 1930 v Dubnici nad Váhom. V roku 1954 absolvoval ako prvý muž herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Výrazný slovenský herec s
Zdroj: SFÚ

Bol členom bratislavskej Novej scény (1953 - 1954) a členom činohry Krajského divadla v Nitre. V roku 1962 sa vrátil do Bratislavy, kde hral znovu na Novej scéne. V rokoch 1971 - 1975 bol jej umeleckým šéfom. Po roku 1982 bol členom činohry Slovenského národného divadla.

Slovenská verejnosť pozná Dušana Blaškoviča ako predstaviteľa mnohých divadelných postáv, filmov a televíznych inscenácií. Hoci na javisko vstúpil ako mladý, začínajúci herec, postavy, ktoré stvárňoval, si vždy vyžadovali zrelosť a skutočnú umeleckú vyspelosť.

Výrazný slovenský herec s
Zdroj: RTVS

V televízii hral vo filmoch Canarisova krvavá hviezda, A. C. Dupin zasahuje , Sváko Ragan, Štrnásť výstrelov, Vivat Beňovský, Červené víno a i. Výrazný predstaviteľ psychologicko-realistickej hereckej školy je známy z filmov Štyridsaťštyri, Dáždnik svätého Petra, Prerušená pieseň, Jánošík, Slávnosť v botanickej záhrade, Galoše šťastia a Vrah zo záhrobia. Za svoju umeleckú činnosť ho vyznamenali v roku 1972 titulom zaslúžilý umelec. Zomrel 17. september 2001 v Bratislave, len 6 dní po svojich 71. narodeninách.

Výrazný slovenský herec s
Zdroj: Slovenská filmová tvorba Koliba

Výrazný slovenský herec s
Zdroj: Slovenská filmová tvorba Koliba
 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články