Džihádisti z Daeš pohrozili na sociálnych sieťach ďalšími útokmi v Španielsku | Topky.sk

Pondelok, 23. júl 2018. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

Džihádisti z Daeš pohrozili na sociálnych sieťach ďalšími útokmi v Španielsku

Útok v Barcelone.
Útok v Barcelone., Zdroj: Twitter.com/Mustafa Bağ
24.08.2017 18:27

MADRID - Džihádisti z tzv. Daeš zverejnili dnes prostredníctvom sociálnych sietí po prvý raz videozáznam v španielskom jazyku, v ktorom pohrozili realizáciou ďalších teroristických útokov v Španielsku.


Informáciu sprostredkoval mienkotvorný denník El País vo svojom internetovom vydaní. Obaja džihádisti vystupujúci vo videozázname hovoria španielsky s arabským prízvukom. Jeden z nich hovorí o tom, že so súhlasom Alaha sa al-Andalus opäť stane tým, čím býval - krajinou kalifátu. Al-Andalus je arabský názov Pyrenejského polostrova, využíva sa však aj na popis území polostrova, ktoré boli v období rokov 711-1492 v rukách moslimov.

Muž vyzýva k džihádu všade tam, kde sa stúpenci Daeš nachádzajú. Súčasne španielskym kresťanom pripomína preliatu moslimskú krv z obdobia španielskej inkvizície a vyhráža sa pomstou za masaker vykonaný podľa jeho slov na Daeš. Policajné zdroje džihádistu Abú Laisa al-Kurdubího (Abú Laisa "el Cordobésa"), ako znie meno džihádistu z videozáznamu, identifikovali ako Muhammada Yacina Ahrama Péreza, 22-ročného rodáka zo španielskej Cordoby.

Jeho 42-ročný marocký otec je aktuálne za mrežami v marockom meste Tanger v súvislosti s aktívnou propagáciou radikálneho džihádu, jeho matkou je 41-ročná Španielka - dcéra z katolíckej rodiny. Druhý maskovaný muž z videozáznamu - Abú Salmán al-Andalusa (Abú Salmán el Andaluz) hovorí: "Nech Alah prijme obeť našich bratov v Barcelone. Naša vojna s vami potrvá až do konca sveta." Skupina Daeš sa prihlásila k teroristickému útoku z Barcelony i pokusu o útok v Cambrilse, ktoré si vyžiadali 15 obetí a desiatky zranených.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Twitter.com/Mustafa Bağ

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články