Na toto čakalo celé Slovensko! VIDEO Danko oznámil plány SNS, strana stojí za ním | Topky.sk

Pondelok, 27. máj 2019. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Na toto čakalo celé Slovensko! VIDEO Danko oznámil plány SNS, strana stojí za ním

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
24.08.2017 15:20

BRATISLAVA - Už je to jasné. Andrej Danko zaujal postoj k svojim koaličným partnerom zo Smeru a Mostu. Po rokovaní predsedníctva SNS oznámil verejnosti, čo bude žiadať a ako bude ďalej postupovať.


Celý deň sa dnes čakalo, ako sa postaví strana SNS na čele s Andrejom Dankom ku koaličnej kríze.

Predsedníctvo SNS dalo jej predsedovi Andrejovi Dankovi mandát na to, aby v piatok s koaličnými partnermi prebral novú koaličnú zmluvu alebo dodatok k zmluve, ktorú Danko 7. augusta vypovedal. Podstatou zmluvy alebo dodatku budú otázky fungovania koalície. Dnes na brífingu po skončení predsedníctva to vyhlásil Danko. "Predsedníctvo rozhodlo o tom a poverilo ma, aby som s partnermi prebral, či už novú koaličnú zmluvu alebo dodatok, ktorou podstatou budú otázky fungovania koalície," vyhlásil šéf SNS.

Pozrite si vyhlásenie Andreja Danka

Ako pokračoval, chce sa rozprávať aj o tom, kto zodpovedá za ministrov. Ako Danko dodal, nadobudol presvedčenie, že v určitej etape si veci treba povedať osobne a to chce urobiť na Koaličnej rade v piatok. Koaličnú zmluvu národniari vypovedali preto, „aby si nás silný partner všímal“, čím mal na mysli stranu Smer.

Na toto čakalo celé
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Ak je vláda koaličná, predseda vlády musí mať rovnaký prístup ku všetkým koaličným ministrom. "O svojich ministroch chcem rozhodovať sám so svojím vedením. Chcem si určiť rozsah vlastných vzťahov," povedal Danko a narážal na odvolaného Petra Plavčana.  „Viem si predstaviť život aj bez politiky,“ povedal tiež Danko.

Ministri sa majú starať o svoje rezorty, o odvolávaní ministrov má rozhodnúť vlastná strana.  SNS nevidí alternatívu v súčasnej opozícii. "Vo vláde ostávame preto, lebo neexistuje alternatíva z hľadiska riadenia štátu. Ak by vláda padla, jedinou alternatívou by bola úradnícka vláda. Nechcem traumatizovať ľudí s voľbami," zakončil Danko.

Na toto čakalo celé
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Danko verí, že Fico aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár oceňovali, že SNS má jednotný poslanecký klub. "Za rok a pol v politike zažívam kriminalizáciu a zosmiešňovanie a viem si predstaviť aj život bez politiky. Ale odmietam sa v tejto etape vzdať. Predsedníctvo ma poverilo, aby som v piatok prebral dodatok ku koaličnej zmluve, ktorého podstatou bude fungovanie koalície," vysvetlil.

Danko sa domnieva, že osudom malých strán v koalícii je vždy postupná politická smrť. "Ja sa to pokúsim zastaviť. My chceme robiť politiku, aby sme riešili problémy ľudí," uistil vo vyhlásení bez možnosti kladenia otázok. Tiež spomenul, že vypovedanie koaličnej zmluvy zo strany SNS bolo hlavne z dôvodu, aby si národniarov koaličný partner viac všímal.

Na toto čakalo celé
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

SNS ostáva vo vláde, lebo nevidí alternatívu. "Nechceme ľudí traumatizovať voľbami, ale všetkých, ktorí volili SNS, prosím o pochopenie, že nemôžem niektoré procesy v rámci koalície pustiť ďalej," konštatoval.

Zajtra sa predseda SNS stretne s koaličnými partnermi, aby rokovali za spoločným stolom o nových podmienkach.


Galéria

Andrej Danko Andrej Danko

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, TMZFoto a
VIDEO: Topky.sk/Martin Bublavý, SITA/Ľudovít Vaniher

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články