Fico o vládnej kríze: Predčasné voľby sú koniec akýchkoľvek nádejí ohľadom jadra EÚ | Topky.sk

Sobota, 15. december 2018. Meniny má Ivica, zajtra Albína.

Fico o vládnej kríze: Predčasné voľby sú koniec akýchkoľvek nádejí ohľadom jadra EÚ

Robert Fico na stretnutí s Miroslavom Lajčákom.
Robert Fico na stretnutí s Miroslavom Lajčákom.
15.08.2017 16:00

BRATISLAVA - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nemôže súhlasiť s pokusmi za každú cenu destabilizovať túto krajinu. Nemôže tiež súhlasiť s rôznymi názormi o predčasných voľbách, lebo to by bol koniec akýchkoľvek nádejí na udržanie sa Slovenska v jadre EÚ. Vyhlásil to dnes na pôde ministerstva zahraničných vecí v odpovedi na novinárske otázky, či pod vplyvom vládnej krízy prichádzajú do úvahy aj predčasné parlamentné voľby. Zároveň avizoval, že ďalší postup sa dohodne na Koaličnej rade.


Fica mrzí, že sa v poslednom čase objavilo obrovské množstvo klamlivých a nepravdivých informácií, ktorých cieľom je destabilizovať. "Tak si musia povedať páni z opozície, čo chcú. Či si chcú naplniť svoje smiešne stranícke ambície, alebo chcú hovoriť o tejto krajine. Každý má právo kritizovať, robiť opozičnú politiku, ale nad všetkým je dnes národnoštátny záujem tohto štátu," odkázal.

Premiér je presvedčený, že sami seba si nevážime ako krajinu. "Objavujú sa informácie o údajných stretnutiach či tvrdeniach. Som desiaty rok premiérom tohto štátu a každý premiér má svoju životnosť. Každý premiér vie, že v nejakom okamihu musí ukončiť svoju misiu. Ja nehovorím, že ju idem ukončiť zajtra, ale mám pred sebou nejaký čas, ktorý chcem využiť najmä na to, aby táto krajina šliapala ekonomicky a sociálne, aby mala v poriadku verejné financie," poznamenal.

Novinárov Fico vyzval, aby ho neťahali do svojich žabomyších vojen. "Mojou úlohou je garantovať, že táto krajina pôjde ďalej. Máte pocit, že sa zaoberám vecami, ktoré publikujete, ktoré sú často nekorektné a nepravdivé? Nezaujíma ma to. Počkajte, život ide ďalej. V stredu (16.8.) bude vláda. Prenesme diskusiu na úroveň politických strán. Bude Koaličná rada, kde budeme hovoriť, ako to bude ďalej," dodal premiér.

Koaličná rada, ktorá sa mala uskutočniť dnes večer, nebude, lebo to nie je potrebné, keďže došlo k vzájomným konzultáciám lídrov. Potvrdila to dnes hovorkyňa premiéra Fica Beatrice Szabóová. Podľa jej slov sa predsedovia vládnych politických strán Smer-SD, Most-Híd a SNS Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko po pondelkových (14.8.) a dnešných konzultáciách dohodli na riadnom priebehu a na schválení programu zasadnutia vlády SR, ktoré sa uskutoční v stredu. Dohodli sa aj na časovom harmonograme prípravy dodatku ku Koaličnej zmluve s osobitným zreteľom na ďalšie priority Programového vyhlásenia vlády SR. "Vzhľadom na blížiace sa voľby do VÚC vyjadrili záujem vytvoriť konzultačné mechanizmy aj na nižších politických úrovniach," informovala.

Vládna koalícia v posledných dňoch riešila krízu, ktorá vypukla po tom, čo Danko v pondelok (7.8.) oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy. Následne sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd na doteraz poslednom rokovaní Koaličnej rady zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny.

Po tejto zhode sa dostali cez médiá von požiadavky SNS. Odkazovanie cez médiá kritizujú viacerí predstavitelia koalície. Medzi požiadavkami SNS je napríklad 13. a 14. plat, zavedenie štátnych aeroliniek, podpora kúpeľníctva, ale aj to, aby sa ministri nevyjadrovali k práci kolegov.

SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády. Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Tí to odmietajú. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

Fico poveril Lajčáka koordináciou rezortov v otázkach formovania jadra EÚ

Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) bude koordinovať činnosť ostatných ministerstiev pri prijímaní rozhodnutí, ktoré sa týkajú postavenia Slovenskej republiky pri formovaní jadra Európskej únie. Lajčáka tým dnes poveril predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Premiér požiadal šéfa diplomacie o „jasnú koordináciu vo vzťahu k slovenským ministerstvám“. Ministri tak nebudú môcť v niektorých oblastiach postupovať rezortne a prihliadať iba na rezortné záujmy, prípadne na záujmy politických strán, ktoré reprezentujú, objasnil.

„Budú musieť v niektorých oblastiach prijímať rozhodnutia, ktoré budú mať európsky charakter, a nie slovenský charakter alebo charakter Smeru, SNS alebo Mostu-Híd,“ ozrejmil Fico počas vyhlásenia na pôde rezortu zahraničia bezprostredne po schôdzke s Lajčákom.

Fico ocenil výsledky nedávnej schôdzky Lajčáka s nemeckým ministrom zahraničných vecí Sigmarom Gabrielom, na ktorej bolo podpísané memorandum o štrukturálnej spolupráci. To vytvorilo platformu pre pravidelný dialóg ako na politickej, tak aj na expertnej úrovni, ktorá sa týka všetkých rezortov. „Do konca roka ju premeníme na konkrétny akčný plán jednotlivých rezortov a ja prijímam toto poverenie, ktoré mi pán premiér dal,“ informoval Lajčák s tým, že jeho ministerstvo bude istým spôsobom zastrešovať tieto aktivity, avšak bez toho, aby malo ambíciu vstupovať do kompetencií iných rezortov.

„Máme dobrú pozíciu na to, aby sme európske procesy vnímali a čítali. Nemecko je bezpochyby jedným z lídrov procesov, ktoré prebiehajú a budú prebiehať v EÚ, a preto považujem ten krok za strategicky dôležitý práve v tom našom úsilí zostať súčasťou jadra,“ ozrejmil šéf rezortu diplomacie.

Koordinácia sa dotkne aj ministerstva obrany, ktoré Fico menoval ako jeden z príkladov. Pripomenul, že slovenskú armádu čaká významná modernizácia. „Tu veľmi jasne očakávame od ministerstva obrany, že sa v otázkach modernizácie bude správať európsky a spojenecky,“ uviedol s tým, že prvou oblasťou, kde bude môcť Slovensko preukázať hlbšiu účasť v jadre EÚ, bude oblasť vojenských spôsobilostí, pre ktorú sa otvára špeciálny program.

„Slovensko by malo byť jeho súčasťou, pretože ak vypadneme z tejto hry, tak automaticky vypadávame zo všetkých našich diskusií, že môžeme byť niekedy v jadre Európskej únie,“ zdôraznil premiér.

Memorandum vytvára podmienky pre nastavenie systému pravidelných politických a expertných konzultácií a vzájomnej koordinácie oboch krajín na úrovni ministrov a vysokých štátnych úradníkov. Jeho podpisom krajiny oficiálne ustanovujú prehĺbený politický a expertný dialóg ako intenzívnejšiu formu spolupráce, ktorú Nemecko udržiava s niektorými vybranými krajinami.

Cieľom štruktúrovaného dialógu je to, aby rezorty v pravidelných intervaloch na politickej úrovni zhodnotili, kde vidia možnosť užšej vzájomne výhodnej spolupráce. Na spolupráci sa dohodli počas aprílovej návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica v Berlíne pri príležitosti 25. výročia podpisu základnej zmluvy medzi ČSFR a Nemeckom.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Dano Veselský

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články