Nedeľa, 14. august 2022. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

Kiska: Stojí proti nám nebezpečná extrémistická politická sila

Andrej KiskaGaléria fotiek (1)
Andrej Kiska
Zdroj: Miroslav Vacula

NITRA - Jedným z hlavných dôvodov, prečo ísť voliť vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC), je podľa prezidenta SR Andreja Kisku nárast extrémizmu. Povedal to na utorňajšom stretnutí v Nitre s osobnosťami občianskeho sektora mesta. Upozornil aj na fakt, že extrémisti sa aj v týchto voľbách aktivizujú.


Podľa jeho ďalších slov ide o profesionálnu a nebezpečnú politickú silu, ktorá nás chce dostať z Európskej únie a ktorá by nám najradšej nanovo postavila hranice. "Okrem toho by rada spravila z nášho moderného Slovenska určitý nacionalistický, xenofóbny štát, v ktorom ľudia nemajú mať radi ľudí iného náboženstva či inej farby pleti. Nesmieme dať v týchto župných voľbách signál, že by sa naša krajina mala usilovať o tento smer," povedal Kiska.

Kiska tiež pripomenul, že župné voľby z pohľadu účasti občanov nie sú veľmi úspešné. "Ako keby sme si neuvedomovali, že v týchto voľbách ide o náš dennodenný život, že sa v nich rozhoduje o tom, aké máme stredné školy, cesty, ako funguje kultúra, divadlá, galérie. Chcel by som preto poprosiť všetkých ľudí, aby išli v sobotu 4. novembra voliť a aby si pozreli, kto za poslancov a županov do VÚC kandiduje," uviedol prezident.

Podľa neho si ľudia musia uvedomiť, že to nie je len boj o to, kto bude županom, ale aj kto bude sedieť v zastupiteľstve VÚC. "Práve poslanci sú hybnou silou VÚC, ktorí musia schvaľovať rozpočet a ďalšie zásadné veci. Medzi kandidátmi na poslancov i županov je mnoho schopných ľudí, ktorí chcú posunúť svoje regióny dopredu," dodal.

Ľudia potrebujú aj vo svojej obci, meste či regióne pocítiť, že sa krajine darí a župné voľby sú práve o tom, aby sa daný úspech krajiny preniesol do jednotlivých regiónov. "Nebude úspešné Slovensko, pokiaľ nebudú úspešné samotné regióny a úspešné regióny, to sú župné voľby, poslanci v župách ako i župani," ukončil.

Voľby do VÚC prináša nebezpečenstvo

Blížiace sa voľby do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 4. novembra, prinášajú nebezpečenstvo, týkajúce sa všetkých samosprávnych krajov. V príhovore občanom, ktorý odvysielal RTVS, to vyhlásil prezident SR Andrej Kiska.

 Ako tvrdí, výsledok krajských volieb ovplyvní to, čomu budeme v najbližších rokoch venovať pozornosť a energiu. "Či naplno využijeme možnosti, ktoré máme ako sebavedomá, moderná, západná krajina, pevná súčasť EÚ. Či na to, aby sme sa v súťaži demokratických politických síl snažili o lepšie vzdelávanie, dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť, boj proti korupcii, lepšie mzdy, viac práce, ochranu tých najzraniteľnejších a pomoc chudobným. Alebo nás budú stále viac zamestnávať nenávistné prejavy a rastúca agresivita politicky silnejších a čoraz sebavedomejších novodobých fašistov," myslí si Kiska.

Na voličov preto apeloval, aby si spomenuli, ako mnohých nemilo prekvapil výsledok predchádzajúcich volieb v Banskej Bystrici, ktorý štyri roky doliehal na všetkých obyvateľov regiónu, ale aj celého Slovenska. "V tohtoročných voľbách je nebezpečenstvo oveľa širšie. Týka sa všetkých samosprávnych krajov. Stojí proti nám organizovaná, profesionálna a nebezpečná extrémistická politická sila, odhodlaná dosiahnuť silný výsledok," upozornil.

Máme právo sa brániť zlu

Kiska hovorí, že ako slobodná spoločnosť máme právo sa brániť zlu. A môžeme využiť naše občianske právo a poraziť hrozbu našou najsilnejšou zbraňou, ktorou sú slobodné demokratické voľby. "Využime zostávajúce tri dni. Skúsme presvedčiť príbuzných, priateľov a známych, že stojí za to, vynaložiť trochu námahy a oboznámiť sa s kandidátmi na predsedov žúp a župných poslancov. Nedajú sa všetci hodiť do jedného vreca. Nie sú všetci rovnakí. Môžeme si medzi nimi vybrať tých, ktorí si svoju prácu budú robiť poctivo a dobre. Na prospech celého regiónu, v ktorom žijeme my, naše deti či naši rodičia," podotkol prezident.

Hlava štátu uviedla, že v sobotu budeme rozhodovať o našom každodennom živote. O tom, ako budú vyzerať naše stredné školy, nemocnice a cesty. "Budeme rozhodovať aj o tom, aké budeme mať železničné spojenia, sociálne služby. Ako bude fungovať cestovný ruch, kultúra, knižnice, galérie, divadlá, múzeá," povedal Kiska s tým, že rozhodneme o každodenných maličkostiach, ktoré život v našich regiónoch zlepšujú, alebo, naopak, môžu náš život zhoršiť.

Prezident priznáva, že voľby do vyšších územných celkov na Slovensku patria medzi tie s nižšou volebnou účasťou a výrazná väčšina z nás sa v týchto voľbách vzdáva svojho práva voliť a rozhodnúť o ďalšom rozvoji kraja, v ktorom žijeme. "Neprihováram sa vám však dnes večer, aby som tu široko rozoberal dôvody, prečo pre väčšinu z nás nie sú voľby do VÚC dostatočne dôležité. Rozumiem, že stav politiky možno viacerých ľudí na Slovensku znechucuje a odrádza. Možno nepovažujeme voľby do samosprávnych krajov za dostatočne zaujímavé. Možno nechápeme, aké sú v skutočnosti dôležité. Nech sú tieto dôvody akékoľvek, nemyslím si, že je správne v sobotu zostať doma. Ako prezident cítim povinnosť vyzvať vás všetkých, aby ste si našli tú trochu času a išli v sobotu voliť," apeloval.

Kiska tvrdí, že časti našej krajiny sa skutočne darí. "Najväčšou dnešnou sociálnou výzvou ale je, aby sa všetci ľudia, každý jeden občan na Slovensku cítil byť súčasťou tohto úspechu. A to tam, kde žije. Vo svojej rodine, vo svojej obci, vo svojom regióne. Upozorňujem na to, že v žiadnom kúte našej krajiny nemôžu mať ľudia pocit, že sú na svoje starosti úplne sami. Že nie je nikto, kto by im pomohol. Ale špičkové školy, kvalitné nemocnice či dobré cesty závisia aj od toho, koho si v sobotu vyberieme, aby spravoval veci verejné v ôsmich samosprávnych krajoch. Snaha o lepšie Slovensko sa nevyhnutne odvíja od úspešnejších regiónov," uzavrel.
 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články