Prípravu Štatistického úradu SR na spracovanie volieb do VÚC preverila druhá skúška | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Prípravu Štatistického úradu SR na spracovanie volieb do VÚC preverila druhá skúška

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Andrej Galica
18.10.2017 17:10

BRATISLAVA - Druhá skúška spracovania výsledkov hlasovania v nadchádzajúcich voľbách do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) sa v súlade so schváleným projektom uskutočnila na ôsmich krajských pracoviskách a ústredí Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR). Informoval o tom hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík.


"Skúška bola zameraná na kontrolu prípravy systému v každom kraji vo všetkých volebných obvodoch, kontrolu formálnych chýb hlásených systémom – osvojenie si procesu odstraňovania chýb počas zápisu údajov, definovanie členov komisií, zneplatnenie kandidátov, kontrolu správnosti výsledkov v zápisniciach na všetkých úrovniach (obvodná volebná komisia, volebná komisia samosprávneho kraja, štátna komisia), overenie funkčnosti prezentácie priebežných a definitívnych výsledkov," priblížil Jánošík.

Na skúške sa podľa jeho slov zúčastnilo 594 zamestnancov krajských pracovísk a ústredia ŠÚ pri nasadení 286 počítačov. "Bola zrealizovaná úspešne, v súlade so stanoveným harmonogramom," uviedol hovorca ŠÚ, ktorý informoval, že do termínu volieb do VÚC je naplánovaná ešte jedna skúška, ktorá sa uskutoční krátko pred voľbami s nasadením personálu a techniky v podmienkach reálneho spracovania volebných výsledkov na všetkých úrovniach.

Jánošík ďalej uviedol, že na spracovanie výsledkov volieb do VÚC bude použitý Integrovaný volebný informačný systém (IVIS), ktorý bol úspešne aplikovaný vo všetkých typoch volieb. "IVIS je univerzálny pre všetky typy volieb a referend a poskytuje komplexné elektronické služby na prípravu, zber a spracovanie, ako aj prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov," uzavrel hovorca ŠÚ, podľa ktorého dostali ponuku na priame spracovanie volebných výsledkov v IVIS-e všetky obce, mestá a mestské časti.

Voľby do VÚC budú v sobotu 4. novembra. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budeme na Slovensku voliť piatykrát. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Andrej Galica

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články