Ide do tuhého! Veľkú Britániu čakajú predčasné voľby, dnes je posledný deň kampane | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Ide do tuhého! Veľkú Britániu čakajú predčasné voľby, dnes je posledný deň kampane

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/Andrew Milligan/PA via AP
11.12.2019 13:30

LONDÝN - Lídri politických strán v Británii majú v stredu pred sebou posledný deň kampane pred štvrtkovými predčasnými voľbami. Ako uviedla stanica BBC, "tváre" politických strán sa budú snažiť sprostredkovať potenciálnym voličom kľúčové posolstvo, s ktorým idú do volieb.


V prípade lídra konzervatívcov Borisa Johnsona pôjde podľa BBC o jeho tvrdenie, že konzervatívci sú jedinou stranou, ktorá môže krajinu posunúť vpred tým, že zrealizuje brexit. Vodca labouristov Jeremy Corbyn bude na posledných stretnutiach s voličmi prízvukovať záväzok svojej strany, že skoncuje s úspornými opatreniami a dá "nádej ďalšej generácii". Jo Swinsonová ide do volieb s posolstvom, že ňou vedení liberálni demokrati môžu za predpokladu svojho silného zastúpenia v parlamente zastaviť odchod Británie z EÚ.

Boris Johnson
Zdroj: SITA/Ben Stansall/Pool via AP

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová zasa počas kampane opakovane zdôrazňovala, že hlasovanie za Škótsku národnú stranu (SNP) v Škótsku by mohlo zmariť víťazstvo Johnsonových konzervatívcov. Britskí voliči budú mať vo štvrtok možnosť hlasovať od 07.00 h miestneho času do 22.00 h miestneho času. Čiastkové neoficiálne výsledky hlasovania budú oznamované priebežne počas noci a nasledujúceho dňa. Keď bude známy konečný výsledok, líder víťaznej strany navštívi Buckinghamský palác a požiada kráľovnú o povolenie vytvoriť novú vládu.

Keď ho kráľovná udelí - čo sa považuje za formalitu -, vymenovaný premiér sa odoberie do tradičného sídla britských ministerských predsedov na ulici Downing Street 10. Býva zvykom, že dezignovaný premiér vtedy prednesie krátky prejav, v ktorom naznačí plány svojej strany na nadchádzajúce roky. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý urobil renomovaný inštitút YouGov, by Konzervatívna strana mala v 650-člennej Dolnej snemovni získať 339 kresiel.

Ako poznamenala agentúra DPA, ide pritom o pokles 20 kresiel oproti predošlému prieskumu YouGovu z 28. novembra. Johnsonovi konzervatívci by však stále získali vyšší počet kresiel než v posledných voľbách v roku 2017, keď získali 317 mandátov. Konečné čísla pre konzervatívcov sa podľa YouGovu môžu pohybovať v rozpätí 311-367 kresiel. Podľa YouGovu je možné aj to, že väčšinu v parlamente nezíska ani jedna strana. "Znamená to, že vonkoncom nemôžeme vylúčiť, že voľby v roku 2019 prinesú zablokovaný parlament..." vyhlásil šéf politického a spoločenského výskumu YouGovu Anthony Wells.

Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/Andrew Milligan/PA via AP

Opozičná Labouristická strana by si v porovnaní s novembrovým prieskumom polepšila o 20 kresiel a získala by ich tak 231, zatiaľ čo v roku 2017 dosiahla zisk 262 kresiel. Škótska národná strana (SNP) by podľa tohto prieskumu obsadila 41 kresiel a Liberálni demokrati 15.


Galéria

Jeremy Corbyn Boris Johnson Jeremy Corbyn Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články