Boris Johnson súťaží s časom: Presviedča poslancov pred sobotňajším hlasovaním o dohode | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Boris Johnson súťaží s časom: Presviedča poslancov pred sobotňajším hlasovaním o dohode

Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco
18.10.2019 16:15

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v piatok telefonuje poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu zo všetkých možných politických strán, aby si zaistil podporu aspoň niektorých z nich pre novú dohodu o brexite, ktorú vyrokovali vyjednávači Veľkej Británie a Európskej únie vo štvrtok v Bruseli.


Keďže Johnsonov koaličný partner, severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), trvá na tom, že dohodu nepodporí, Johnson si musí namiesto desiatich poslancov DUP zabezpečiť podporu v radoch iných strán. Podľa britskej BBC premiér skúša "loviť" najmä v troch táboroch:

Jedným sú zástancovia brexitu z rôznych strán, ktorí doteraz vždy hlasovali proti dohode o brexite, no šlo vždy o dohodu, ktorú vyjednala s EÚ ešte Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová a minimálne v jednom kľúčovom bode - colnej politike na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom - bolo jej znenie úplne odlišné.

Druhým táborom sú poslanci hlavnej opozičnej Labouristickej strany, z ktorých niektorí sú tiež zástancami brexitu, no zatiaľ sa zdráhajú hlasovať spoločne s poslancami Johnsonovej Konzervatívnej strany. A treťou skupinou, o ktorej podporu sa Johnson teraz snaží, je 23 bývalých poslancov Konzervatívnej strany, z ktorých 21 sám Johnson minulý mesiac vyhodil zo strany za trest za ich odpor voči brexitu bez dohody.

Ak Johnson napriek úpornej snahe o získanie poslaneckej podpory svoju dohodu o brexite v sobotu v parlamente nepretlačí, očakáva sa, že vypíše nové voľby. V takom prípade by Británia podľa všetkého požiadala EÚ o ďalší trojmesačný odklad brexitu, k čomu britskú vládu zaväzuje zákon, ktorý minulý mesiac prijali poslanci v snahe zabrániť odchodu krajiny z únie "na divoko" a bez akejkoľvek dohody.

Nie je však zatiaľ úplne jasné, ako by Johnson na takýto scenár zareagoval. Doteraz síce hovoril, že sa týmto zákonom bude riadiť, zároveň ale pri každej príležitosti trval aj na tom, že Británia z únie odíde v každom prípade 31. októbra - či už so schválenou dohodou, alebo bez nej.

Podľa BBC je dokonca možné, že krajina bude musieť požiadať úniu o ďalší odklad svojho vystúpenia z EÚ aj v prípade, ak Johnsonova dohoda o brexite v sobotu v parlamente prejde. Hrozilo by to v prípade, ak zároveň poslanci schvália aj zákon, ktorý navrhuje odídenec z Konzervatívnej strany Oliver Letwin. Ten chce presadiť, aby vláda mala povinnosť odložiť brexit až do času, kým sa všetky záväzky plynúce z dohody o brexite nepretavia aj do nových britských zákonov. Koľko by to trvalo, sa zatiaľ nedá odhadnúť.

Nová dohoda o brexite, ktorú sa podarilo dosiahnuť vo štvrtok v Bruseli, zavádza nové pravidlá v oblasti colnej politiky medzi budúcou samostatnou Britániou a zvyškom EÚ. Vo veľkej väčšine ostatných bodov ponecháva v platnosti formulácie, na ktorých sa dohodla s európskymi predstaviteľmi ešte vláda predchádzajúcej premiérky Mayovej.

Podľa novej dohody opustí colnú úniu s ostatnými krajinami EÚ celé Spojené kráľovstvo vrátane Severného Írska. To je hlavný rozdiel oproti predchádzajúcej dohode, ktorú opakovane odmietli britskí poslanci a ktorá rátala s tým, že ak sa na pomyselných hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavia - v colnej či inej oblasti - neprekonateľné problémy, môže sa Severné Írsko dočasne riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v Spojenom kráľovstve.

Ani podľa novej dohody na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, nevznikne riadna hranica. Bude naďalej hranicou len v teórii, a tou "reálnou" hranicou, na ktorej sa budú okrem iného vyberať clá, bude podľa dohody Írske more. Technicky to bude riešené tak, že colné kontroly sa budú uskutočňovať v prístavoch a letiskách v Severnom Írsku. Bežným cestujúcim tu však batožinu nebudú kontrolovať a colná povinnosť sa nebude týkať ani fyzických osôb, ktoré si medzi sebou posielajú bežné zásielky.

Dohoda zavádza okrem toho aj súbor "prechodných opatrení", ktoré budú upravovať režim medzi Veľkou Britániou a zvyškom Európskej únie a ktoré budú platiť do konca roka 2020. Ich súčasťou je napríklad to, že v tomto časovom rámci bude naďalej umožnený voľný pohyb osôb medzi Britániou a zvyšnými členskými krajinami EÚ. Toto obdobie bude možné aj predĺžiť, ale už len maximálne o ďalšie dva roky, teda do konca roka 2022.

Francúzsko si podľa Macrona nepraje ďalší odklad brexitu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril v piatok nádej, že "rozvodová" dohoda medzi Európskou úniou a britskou vládou bude prijatá do 31. októbra - termínu plánovaného vystúpenia Británie z EÚ. Macron dostal po summite EÚ v Bruseli otázku, či podporí odloženie termínu brexitu, ak britskí zákonodarcovia počas tohto víkendu odmietnu dohodu, ktorú vo štvrtok vyjednal britský premiér Boris Johnson.

"Prajem si, aby sme to už dotiahli do konca a začali hovoriť o budúcnosti - termín 31. októbra by sa mal rešpektovať. Neverím tomu, že by sme mali umožniť ďalší odklad," vyhlásil Macron, ktorého citovala tlačová agentúra AP. Ak britskí poslanci dohodu odmietnu, všeobecne sa očakáva ďalšie odloženie brexitu. Macron zdôraznil, že Francúzsko si odklad nepraje.

Britskí poslanci už predtým opakovane odmietli brexitovú dohodu, ktorú minulý rok vyrokovala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová. O aktuálnej dohode budú hlasovať v sobotu a nie je jasné, či dokument prejde. Ak by sa hlasovanie skončilo neúspešne, Johnson by na základe britskej legislatívy musel požiadať Brusel o ďalšie odloženie odchodu svojej krajiny z EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že v takomto prípade bude situáciu konzultovať s európskymi lídrami.

Johnson: Neexistuje lepší výsledok než dohoda o brexite, ktorú som vyrokoval

Britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že neexistuje "lepší výsledok" než ním vyrokovaná dohoda o tzv. brexite, a britských zákonodarcov vyzval, aby ju počas tohto víkendu podporili. "Neexistuje lepší výsledok než ten, ktorý zajtra obhajujem," povedal Johnson v piatok v rozhovore pre spravodajskú televíziu BBC.

Britský parlament by mal o revidovanej dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ hlasovať v sobotu 19. októbra. Johnson zákonodarcov vyzval, aby podporili "úžasné podmienky", ktoré s lídrami EÚ vyrokoval, a umožnili Británii opustiť euroblok 31. októbra. "Chcel by som, aby moji kolegovia zo všetkých strán parlamentu premýšľali o svete zajtra večer, keď túto vec musíme dokončiť," dodal v inom rozhovore pre ITV. "Myslím, že krajine to prinesie výraznú úľavu," dodal.

Vedúci predstavitelia 27 členských štátov EÚ vo štvrtok popoludní na zasadnutí Európskej rady jednomyseľne schválili revidovanú dohodu o brexite. Tú teraz musí ratifikovať Európsky parlament a poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu. Britskí poslanci už predtým opakovane odmietli brexitovú dohodu, ktorú minulý rok vyrokovala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová. O aktuálnej dohode budú hlasovať v sobotu a nie je jasné, či dokument prejde.

Ak by sa hlasovanie skončilo neúspešne, Johnson by na základe britskej legislatívy musel požiadať Brusel o ďalšie odloženie odchodu svojej krajiny z EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že v takomto prípade bude situáciu konzultovať s európskymi lídrami.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články