Som vzor umiernenosti, myslí si o sebe britský premiér Boris Johnson | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Som vzor umiernenosti, myslí si o sebe britský premiér Boris Johnson

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys
29.09.2019 14:59

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson, ktorý vyvolal nevôľu nielen opozičných poslancov konfrontačným a neúctivým štýlom, ktorým vystupoval v stredu a vo štvrtok v parlamente, si o sebe myslí, že je "vzorom umiernenosti".


"Myslím si, že by sme sa všetci mali upokojiť," povedal v nedeľu v rozhovore pre britskú BBC. "Domnievam sa, že ja som vzorom umiernenosti," odpovedal na doplňujúcu otázku, či tým myslí aj seba. Podľa BBC je paradoxné, že premiér vyzýva na upokojenie situácie, ktorú sám vyvolal svojimi nenávistnými poznámkami voči odporcom brexitu. "Najlepšia vec pre túto krajinu a pre celkové duševné zdravie ľudí by bola, keby sme dokončili brexit," povedal britský premiér pre BBC.

Viacerí opoziční politici Johnsona na štvrtkovom rokovaní parlamentu varovali, že by mal zmierniť svoju štvavú rétoriku aj vzhľadom na zabitie poslankyne za Labouristickú stranu Jo Coxovej v roku 2016. Coxovú týždeň pred referendaom o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) zavraždil stúpenec krajnej pravice kričiaci "smrť zradcom".

Poslancom parlamentu, ktorý sa Johnson neúspešne snažil rozpustiť, aby sa mu nemiešali do jeho plánov na uskutočnenie brexitu, v stredu a vo štvrtok nadával nielen premiér, ale aj ďalší členovia jeho vlády. Napríklad minister spravodlivosti Geoffrey Cox označil toto zákonodarné zhromaždenie za "mŕtvy parlament" a za "hanbu" britskej spoločnosti a vyhlásil, že súčasní poslanci "nemajú morálne právo sedieť v týchto zelených laviciach".

Johnson deklaruje odchod Británie z EÚ ako svoj hlavný politický cieľ. Brexit je momentálne nastavený na 31. októbra a Johnson opakuje, že tento termín sa už nebude posúvať a Británia z únie odíde, nech sa deje čokoľvek. Premiér dokonca nedávno vyhlásil, že radšej bude "ležať mŕtvy v priekope", než aby odložil brexit.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články