Mayová končí, hľadá sa nástupca: Johnson má konkurenciu, o post lídra sa uchádza aj tento muž | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Mayová končí, hľadá sa nástupca: Johnson má konkurenciu, o post lídra sa uchádza aj tento muž

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant
26.05.2019 20:35

LONDÝN - Britský minister životného prostredia, výživy a záležitostí vidieka Michael Gove sa stal v nedeľu ďalším politikom, ktorý prejavil záujem vystriedať premiérku Theresu Mayovú na čele vládnucej Konzervatívnej strany po tom, ako ohlásila zámer odstúpiť z predsedníckej funkcie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


"Môžem potvrdiť, že ponúknem svoje meno, aby som bol premiérom tejto krajiny," uviedol Gove, od ktorého sa oznámenie tohto zámeru už skôr očakávalo. Záujem prevziať vedenie strany po Mayovej tak prejavilo už osem konzervatívcov vrátane bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona či bývalého ministra pre tzv. brexit Dominica Raaba. Oficiálna kampaň sa začne po odstúpení Mayovej, na čo vyberú nového lídra poslanci spolu s ďalšími približne 120.000 členmi Konzervatívnej strany.

Úspešný uchádzač sa potom automaticky stane britským premiérom. Mayová v piatok vyhlásila, že 7. júna plánuje odstúpiť z funkcie predsedníčky Konzervatívnej strany a zostať prechodne úradujúcou premiérkou, kým si jej strana nevyberie nového lídra. Termín odloženého odchodu Británie z EÚ je stanovený na 31. októbra, ale medzi britskými zákonodarcami stále nie je zhoda v tom, ako by mal odchod prebehnúť, a či vôbec.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články