Londýn ráta aj s tvrdým brexitom: Po dohode zaručí práva občanom týmto krajín | Topky.sk

Sobota, 24. august 2019. Meniny má Bartolomej, zajtra Ľudovít.

Londýn ráta aj s tvrdým brexitom: Po dohode zaručí práva občanom týmto krajín

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.02.2019 21:05

LONDÝN - Veľká Británia umožní občanom Nórska, Islandu a Lichtenštajnska, aby zostali v krajine aj po prípadnom tvrdom brexite. Vyplýva to z dohody, ktorú Londýn dosiahol s týmito troma nečlenskými krajinami EÚ, informovala v pondelok agentúra AP.


Dohoda zaručuje práva približne 15.000 Nórov, Islanďanov a Lichtenštajncov v súčasnosti žijúcich v Spojenom kráľovstve. Recipročne zakotvuje aj postavenie zhruba 17.000 Britov žijúcich v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku. Tieto tri krajiny nie sú členmi Európskej únie, ale patria do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA). 

Hovorca EFTA Thorfinnur Ómarsson uviedol, že  dosiahnutá dohoda zaručuje práva občanov uvedených krajín žijúcich v Británii aj po brexite, a to "bez ohľadu na výsledok rokovaní medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom". Britskí poslanci v januári odmietli dohodu o brexite, ktorú s Úniou vyrokovala premiérka Theresa Mayová. Stále preto nie je jasné, za akých podmienok sa tento krok uskutoční. Hrozí preto neriadený, potenciálne chaotický odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články