FOTO V Londýne horí nádej na nové referendum: Státisíce Britov chcú opraviť svoj hlas o brexite | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

FOTO V Londýne horí nádej na nové referendum: Státisíce Britov chcú opraviť svoj hlas o brexite

Zdroj: SITA/Yui Mok/PA via AP
20.10.2018 18:40

LONDÝN - Nové referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, alebo zotrvaní v nej, žiadali v sobotu v Londýne státisíce obyvateľov krajiny. Podľa organizátorov demonštrácie ich prišlo myšlienku nového referenda podporiť až pol milióna.


"Jediné dve možnosti, ktoré sú teraz na stole pani premiérky, sú zlá dohoda o brexite, alebo žiadna dohoda," kritizoval na demonštrácii postup vlády pri vyjednávaniach s EÚ populárny starosta Londýna Sadiq Khan. Práve on patrí k najhlasnejším stúpencom nového referenda, podobne ako napríklad bývalý britský premiér Tony Blair.

FOTO V Londýne horí
Zdroj: SITA/Yui Mok/PA via AP

V pôvodnom referende, ktoré sa konalo v roku 2016, si Briti odhlasovali odchod z EÚ. Vyslovilo sa zaň 52 percent účastníkov vtedajšieho referenda, proti bolo 48 percent.

Hlavným argumentom zástancov nového referenda je to, že v čase, keď si Briti brexit odhlasovali, nemohli vedieť, aké bude vystúpenie z únie v konečnom dôsledku komplikované a pre obe strany nevýhodné. Teraz, keď to vedia, sa verejná mienka postupne preklápa na stranu zástancov zotrvania v únii. Tých je už podľa prieskumov momentálne viac ako stúpencov brexitu.

FOTO V Londýne horí
Zdroj: SITA/Yui Mok/PA via AP

Premiérka Mayová však stále trvá na tom, že brexit musí prebehnúť a nové referendum je vylúčené, pretože občania už raz o tejto otázke rozhodli a nemá význam pýtať sa ich na to isté aj druhýkrát.

 

Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články