Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Grécko pristúpilo k tvrdému kroku: Zatvorí tri mimoriadne preplnené tábory pre migrantov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
20.11.2019 12:06

ATÉNY - Grécko zatvorí tri najväčšie tábory pre utečencov a migrantov na ostrovoch Lesbos, Chios a Samos a nahradí ich inými zariadeniami. S odvolaním sa na oznámenie gréckej vlády o tom v stredu informovala agentúra AFP.


Podľa citovaného vyhlásenia plánuje grécka vláda zavrieť už jestvujúce, v súčasnosti mimoriadne preplnené ubytovacie objekty na spomínaných troch ostrovoch. Nahradia ich zariadenia iné, každé s kapacitou najmenej 5000 osôb.

Okrem rastúceho počtu nových utečencov prichádzajúcich do Grécka situáciu v preplnených táboroch na ostrovoch Lesbos, Chios, Leros, Samos a Kos komplikuje aj pomalý proces posudzovania žiadostí o azyl.

V registračných táboroch na gréckych ostrovoch na východe Egejského mora sa v súčasnosti podľa úradov nachádza takmer 36.000 migrantov, pričom ich kapacita je len približne 6200. Ďalších 1500 prečkáva v menších zariadeniach.

Grécka vláda preto rozhodla, že do konca roka prevezie približne 20.000 migrantov z ostrovov na pevninu, kde sa už proti tomuto zámeru konali viaceré protesty. V súvislosti s výrazným nárastom prichádzajúcich migrantov schválil grécky parlament začiatkom novembra zákon, ktorý sprísňuje a urýchľuje azylové procedúry.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články