°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Európska únia daruje Grécku viac ako 20 miliónov: Všetky pôjdu na ochranu a vzdelávanie migrantov

Migranti na námestí gréckeho mesta Thessaloniki.
Migranti na námestí gréckeho mesta Thessaloniki.
Zdroj: SITA/AP Photo/Giannis Papanikos
10.10.2018 14:55

BRUSEL - Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že prostredníctvom Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) poskytla 24,1 milióna eur ako núdzovú pomoc pre Grécko pri riešení migračných problémov, ktorý musí táto krajina čeliť.


Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) dostane z rozpočtu EÚ finančné prostriedky na zabezpečenie okamžitého umiestnenia detí migrantov do ochranného prostredia, kde im bude zaistený proces vzdelávania. Program je určený na ubytovanie vhodné pre deti, zaistenie lekárskej a psychologickej podpory či tlmočnícke služby.

Financie sú určené aj na poskytovanie potravín pre 1200 maloletých migrantov bez sprievodu dospelých, ktorí sa ocitli na gréckych ostrovoch alebo vo vnútrozemí krajiny. Pomoc zo strany EÚ uľahčí formálne vzdelávanie neplnoletých migrantov aj tým, že im poskytne školské pomôcky a zabezpečí potrebnú dopravu.

Európska finančná pomoc navyše vychádza v ústrety migrantom registrovaným v programoch dobrovoľného návratu a reintegrácie. Komisia od roku 2015 vyčlenila na riešenie migračných problémov v Grécku viac ako 1,6 miliardy eur. Nová pomoc zvýši doterajšie financovanie. V rámci fondu AMIF a Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF) bolo Grécku doteraz poskytnuté núdzové financovanie vo výške 482,2 milióna eur. Okrem 561 miliónov eur, ktoré cez tieto fondy išli na grécky národný program v rokoch 2014-2020.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články