Merkelová hovorí o konsenze: V utečeneckej politike treba zohľadniť všetkých členov EÚ | Topky.sk

Sobota, 17. november 2018. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Merkelová hovorí o konsenze: V utečeneckej politike treba zohľadniť všetkých členov EÚ

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn
13.06.2018 21:38

BERLÍN - Záujmy všetkých členských krajín Európskej únie treba zohľadniť v utečeneckej politike spoločenstva. V Berlíne to v stredu po rokovaní s belgickým premiérom Charlesom Michelom vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.


Prístup k otázke migrácie bude lakmusovým testom budúcnosti Európy a jej zomknutia, vyhlásila hostiteľka na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom belgickej vlády. Podľa Merkelovej sa treba zdržať jednostranných krokov na národnej úrovni a treba vypracovať spoločné riešenie.

Je to ťažká úloha, pripustila šéfka spolkovej vlády, ktorá ju prirovnala k zmene kruhu na štvoruholník. Zároveň dodala, že Európa musí byť jednotná a práve v súčasnej krehkej situácii je veľmi dôležité, aby ani Nemecko nekonalo unilaterálne.

Nemecká kancelárka napriek silnejúcim hlasom zo strán únie - jej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a hlavne bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) - odmieta nimi preferované odmietnutie migrantov na štátnych hraniciach spolkovej republiky.

Malo by ísť o odmietnutie osôb zaregistrovaných už v iných štátoch podobne ako vracanie tých, ktorých žiadosti o azyl už v minulosti odmietli, alebo tých, ktorí sa na hranice dostali bez dokumentov totožnosti. Práve to figurovalo v návrhu šéfa rezortu vnútra, dlhoročného lídra CSU Horsta Seehofera. Médiami za krízové označované rokovanie oboch zainteresovaných nemeckých činiteľov sa koná v stredu večer v Berlíne.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články