Brusel plánuje kontroverznú reformu: O prijatí utečencov chce za nás rozhodovať Únia | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Brusel plánuje kontroverznú reformu: O prijatí utečencov chce za nás rozhodovať Únia

Predseda EK Jean-Claude Juncker
Predseda EK Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA
05.04.2016 06:38

BRUSEL - Európska komisia má v úmysle navrhnúť rozsiahlu reformu európskeho azylového systému. Okrem iného zvažuje presunúť zodpovednosť za spracovanie žiadostí o azyl z národnej na celoúnijnú úroveň, píše vo svojom dnešnom vydaní nemecký denník Die Welt.


Reforma predpokladá premenu Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) na agentúru s rozhodovacími právomocami, ktorá by mala mať pobočku v každom členskom štáte EÚ a mohla by riešiť aj námietky voči príslušným rozhodnutiam. 

"Vytvoril by sa tým jednotný a centralizovaný rozhodovací mechanizmus a zabezpečila by sa úplná harmonizácia postupov, ale aj dôsledné posúdenie potreby ochrany na úrovni EÚ," cituje Die Welt z návrhu, ktorý má byť predložený v stredu. 

Európska komisia v dokumente kritizuje existujúce dublinské kritériá rozdeľovania utečencov, ktoré sa v súčasnej kríze ukázali byť nevhodné, pretože hlavný nápor musí znášať malý počet členských krajín. Podľa EK tak vznikla situácia, "ktorá limituje možnosti každej postihnutej krajiny"

Podľa tzv. Dublinského protokolu musia utečenci spravidla požiadať o azyl v prvej krajine, v ktorej vstúpia na územie EÚ. To však vedie k preťaženiu krajín ležiacich na vonkajších hraniciach Európy - momentálne je to predovšetkým Grécko. 

EK preto navrhuje dve riešenia. Podľa prvého scenára by sa mal dublinský systém doplniť o "korigovaný mechanizmus spravodlivého zaobchádzania", ktorý sa aktivuje hneď, ako sa dosiahne vopred stanovený prah žiadateľov o azyl v členskej krajine EÚ". 

Ako druhú možnosť EK navrhuje rozdeliť žiadateľov o azyl do jednotlivých krajín podľa určitého kľúča "založeného na relatívnej veľkosti, bohatstve a prijímacích kapacitách členských štátov".


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články