Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Tragická smrť 71 utečencov na diaľnici: Rakúsko už identifikovalo väčšinu z nich

V chladiarenskom boxe na diaľnici našli dodávku so 71 udusenými utečencami.Galéria fotiek (1)
V chladiarenskom boxe na diaľnici našli dodávku so 71 udusenými utečencami.
Zdroj: SITA

VIEDEŇ - Rakúskym orgánom sa doteraz podarilo identifikovať 52 zo 71 mŕtvych utečencov, ktorých našli koncom augusta v chladiarenskom aute odstavenom na tamojšej diaľnici A4. Informovala o tom dnes verejnoprávna stanica ORF, podľa ktorej obec Nickelsdorf pri hranici s Maďarskom zosnulým so známou totožnosťou vystavila úmrtné listy.


Kriminalisti v rakúskej spolkovej krajine Burgenland, kde sa nachádza miesto nálezu, pracujú na objasnení totožnosti zvyšných obetí augustovej tragédie, rátajú však s tým, sa to nemusí podariť vo všetkých prípadoch. Využívajú pritom okrem iného vzorky DNA odobrané predpokladaným príbuzným v zahraničí. Identifikovanými obeťami sú podľa ORF muži, ženy a deti vo vekovom rozpätí desať mesiacov až 56 rokov. Mŕtvi utečenci pochádzali z Iraku, Afganistanu, Iránu a Sýrie.

Zosnulých, ktorých sa nepodarí identifikovať, majú pochovať v obci Parndorf, keďže miesto nálezu sa nachádzalo v jej katastri. Tamojší starosta Wolfgang Kovacs odhadol súvisace náklady na 150.000 eur, z čoho by však 70 percent mala zaplatiť spolková krajina Burgenland, dodáva ORF.

Mŕtvych utečencov našli v chladiarenskom aute odstavenom na diaľnici A4, ktorá vedie z rakúsko-maďarskej hranice do Viedne, pričom sa predpokladá, že sa po uzamknutí prevádzačmi v nákladnom priestore zadusili ešte na maďarskom území. Nápisy na skrini vozidla propagovali slovenský potravinársky podnik. V súvislosti s nálezom vozidla s mŕtvymi utečencami zadržali v Maďarsku a Bulharsku viacerých údajných členov prevádzačskej skupiny, ktorej pripisujú zodpovednosť za tragédiu.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články