Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Európska komisia chystá nový plán na prerozdelenie utečencov v krajinách EÚ

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA
02.09.2015 16:36

BRUSEL - Európska komisia (EK) predstaví 14. septembra na mimoriadnom zasadnutí ministrov vnútra krajín EÚ v Bruseli nové plány na prerozdeľovanie utečencov medzi členské štáty EÚ a urýchlenie procesu vyhosťovania nežiaducich prisťahovalcov. Uviedol to dnes eurokomisár pre migráciu a občianstvo Dimitris Avramopulos.


Komisár pre agentúru Reuters povedal, že nový systém EÚ na vybavovanie žiadostí o azyl v Taliansku, Grécku a možno aj v Maďarsku by mohol zahŕňať zadržiavanie osôb, ktorých žiadosti o právnu ochranu boli zamietnuté, až do ich návratu do domovskej krajiny.

Ešte predtým chce šéf exekutívy EÚ Jean-Claude Juncker v rámci takzvaného prejavu o stave Únie, ktorý prednesie 9. septembra na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu, predstaviť niektoré plány týkajúce sa fenoménu masovej migrácie. Nové plány a snahy eurokomisie sú reakciou na prudký nárast počtu migrantov v letných mesiacoch a rozdielne postoje členských krajín EÚ k utečeneckej vlne.

Avramopulos vyjadril nádej, že po sérii rozhovorov s predstaviteľmi národných vlád sa niektoré členské krajiny vzdajú doterajších námietok proti systému prerozdeľovania žiadateľov o azyl, ktorý navrhol Juncker v máji tohto roku. Pripomenul, že Európska komisia chce na budúci týždeň tento systém, zameraný na prerozdelenie 40.000 osôb z Grécka a Talianska a presídlenie 20.000 utečencov, prezentovať ako stály mechanizmus.

"Väčšina krajín chcú prispieť. Niektoré krajiny, ktoré boli zdržanlivé, si svoj postoj rozmysleli, pretože si uvedomujú, že táto otázka nie je len problémom niektorých krajín, ale aj ich problémom," konštatoval komisár.

Podľa Avramopulosa nedôjde k žiadnej zmene v schengenskom systéme voľného pohybu na vnútorných hraniciach EÚ aj napriek výzvam na určité zmeny, ktoré by zabránili migrantom zneužívať tento systém.

Taliansko, Francúzsko a Nemecko požadujú revíziu azylových pravidiel EÚ

Taliansko, Francúzsko a Nemecko podpísali spoločný dokument, vyzývajúci na revíziu súčasných pravidiel Európskej únie (EÚ) o poskytovaní azylu a "spravodlivom" rozdeľovaní migrantov v rámci Únie.

Informovalo o tom dnes vo vyhlásení talianske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré citovala agentúra Reuters. Predmetný dokument zdôrazňuje, že momentálna migračná kríza "jasne ukázala limity a nedostatky" pravidiel poskytovania azylu, pričom tieto pravidlá musia byť prehodnotené.

Dokument, ktorý podpísali šéfovia diplomacií spomínaných troch krajín, vyzýva na "ráznu odpoveď na krízu" masívneho prílevu migrantov do EÚ. Trojica signatárskych štátov hodlá záležitosť prerokovať na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktoré sa bude konať 4. a 5. septembra v Luxemburgu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články