Slovenský bezpečnostný expert o utečencoch: Hrozí nám katastrofa enormných rozmerov | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Slovenský bezpečnostný expert o utečencoch: Hrozí nám katastrofa enormných rozmerov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
30.08.2015 16:30

BRATISLAVA - Slovenské bezpečnostné zložky a ani zložky iných európskych štátov nie sú pripravené zvládnuť súčasný enormný nápor migrantov. Domnieva sa bezpečnostný expert Juraj Zábojník.


"Nie sú pripravené. Klamal by som, keby som vyjadril pocit, že áno. Keď neboli pripravení politici EÚ, ako môžu byť pripravené polície v jednotlivých krajinách? Improvizuje sa a improvizácia sa často nevypláca a hlavne pokiaľ ide o takúto závažnú vec. Lode s 800 až 1000 pasažiermi na palube sa do EÚ valia jedna za druhou. Každý druhý z nich má telefón a komunikuje. Je to hroziace nebezpečenstvo pre občanov. Je to neskutočný biznis pre organizovaný zločin v krajinách, kde sa nalodenie začína. Ak sa to nezastaví včas, tak toto všetko vygeneruje živnú pôdu pre extrémizmus a budú v Európe veľké zmeny. Hovorí sa, že ľudia sa delia na ovce, vlkov a ovčiarskych psov, ktorí by tých vlkov mali chytať, aby neohrozovali ľudí. Dochádza k obrovskému premnoženiu druhej skupiny a dostať to pod kontrolu bude veľmi náročné," zdôraznil Zábojník.

Podľa jeho slov "európski politici akoby sa nezobudili z tohto stavu, čo sa deje". "Európa nemá strategický plán opatrení proti tomuto javu, čo je katastrofa a obávam sa, že Slovensko sa s tým bude ťažko vyrovnávať, ak naši politici nezačnú konať rázne," dodal ďalej uznávaný slovenský bezpečnostný analytik. Vyslovil názor, že súčasná migrantská politika EÚ nie je správna. "Francúzi majú už na stovky táborov pre utečencov. Taliani nevedia čo s tým. Lode sa valia a oni ich nevedia vrátiť späť. Je to akoby vám niekto na mori rozstrieľal čln, v ktorom sa plavíte a zostane vám niekoľko dier. Zo všetkých sa valí voda a vy neviete ako to zastaviť a čas beží a vody v člne pribúda. Nemali nikdy prekročiť vody Stredozemného mora. Teraz je už neskoro. Bude to stáť stonásobne viac ako pomoc krajinám, kde sa problém zrodil," domnieva sa Zábojník.

"Keď naši občania alebo občania východného bloku v minulosti emigrovali na západ ani ich len nenapadlo, aby išli robiť nepokoje do ulíc, rozbíjať autá, ničiť výklady a klásť si nezmyselné podmienky. Som za to, aby sa ľuďom, ktorí sú prenasledovaní v krajine pomohlo, ale nie som za to, aby sem prišlo desiatky džihádistov, bývalých väzňov, psychicky narušených osôb, ktorých sa africké štáty zbavujú. Povedzte mi, kto to kedy a ako skontroluje?" dodal na záver Zábojník.

Fico zvolal rokovanie Bezpečnostnej rady SR

Predseda vlády SR a predseda Bezpečnostnej rady (BR) SR Robert Fico zvolal na pondelok 31. augusta o 10.00 h v priestoroch Úradu vlády SR Nám. slobody 1 v Bratislave rokovanie BR SR. Téma: Vyhodnotenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike a vo svete so zameraním na migračnú krízu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články