Merkelová o boji proti Daeš: Vyhrávame, ľudia sa pomaly vracajú do svojich domov | Topky.sk

Utorok, 20. august 2019. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

Merkelová o boji proti Daeš: Vyhrávame, ľudia sa pomaly vracajú do svojich domov

Zdroj: SITA
12.12.2015 14:22

BERLÍN - Podiel Nemecka v boji proti militantnej organizácii Daeš prináša úspechy, povedala dnes spolková kancelárka Angela Merkelová s poukazom na výcvik kurdských jednotiek péšmarga v Iraku.


"Prostredníctvom našej podpory - výcvikom vojakov péšmargy - sme prispeli k tomu, že časť miest a obcí bola znovu dobytá a ľudia sa mohli vrátiť domov," povedala Merkelová vo svojom pravidelnom týždňovom videopríhovore na internete z Berlína.Kancelárka opísala Islamský štát ako "závažnú hrozbu" a uviedla, že nemeckí vojaci a policajti, ktorí si plnia svoje služobné a funkčné povinnosti v zahraničí, chránia "mimo Nemecka našu bezpečnosť".

Nemecké jednotky sa angažujú vo výcviku péšmargy od februára tohto roka. Spolková republika zásobuje tieto kurdské polovojenské oddiely aj zbraňami.Úspechy kurdských bojovníkov na irackom severe ocenil v rámci svojej návštevy Iraku pred niekoľkými dňami aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. Podľa neho sa kurdské jednotky dokázali s nemeckou pomocou oslobodiť zo zovretia islamistov a z niektorých oblastí ich dokonca vytlačili. Steinmeier avizoval, že Berlín im chce naďalej poskytovať podporu a pomáhať pri obnove oslobodených oblastí, aby sa tam mohli rýchlo vrátiť ich obyvatelia.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články