°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Daeš vďaka novým médiam úplne zmenil terorizmus: Toto je ich NAJ sociálna sieť

Daeš využíva Twitter na komunikáciu so svojimi stúpencami
Daeš využíva Twitter na komunikáciu so svojimi stúpencami
Zdroj: SITA
17.12.2015 07:00

WASHINGTON - Daeš radikálne zmenil terorizmus tým, že prostredníctvom sociálnych sietí, šifrovanej komunikácie a zručnej propagandy inšpiroval lokálne útoky jednotlivcov po celom svete. Na bezpečnostnej konferencii v New Yorku to dnes vyhlásil šéf amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey. Al-Kájda podľa neho používala úplne iný operačný model.


"Daeš využívanie sociálnych sietí zdokonalil, čo sa zvlášť týka Twitteru," povedal Comey. Ten teroristi využívajú na komunikáciu s potenciálnymi stúpencami v Spojených štátoch aj inde vo svete.

"Twitter funguje ako predajňa kníh, ako reklama filmov, ale aj ako crowdsourcing terorizmu, ako obchod so smrťou," opísal šéf FBI praktiky islamistov s použitím výrazu "crowdsourcing", ktorý označuje získavanie podpory s využitím masovej odozvy sociálnych sietí.

Daeš podľa Comeya používa aj vyspelé šifrovanie v komunikácii s osobami, ktoré sú ochotné páchať vraždy v jeho mene. To sťažuje prácu vyšetrovateľom, ktorí sa často ocitajú v koncoch, hoci majú súdny príkaz na sledovanie komunikačnej prevádzky.

FBI v súčasnosti vyšetruje "stovky" prípadov vo všetkých amerických štátoch, ktoré sa týkajú možných sprisahaniach inšpirovaných Daeš, povedal Comey.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články