°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Záhada IS vyriešená: Pre bojovníkov kradnú autá z kontinentu vzdialeného tisíce kilometrov

Teroristi milujú pick-upy.
Teroristi milujú pick-upy.
Zdroj: SITA/AP
10.10.2015 09:50

SYDNEY - Problémy Spojených štátov amerických, ktoré zatiaľ márne pátrali po zdroji automobilov značky Toyota v rukách teroristov z Islamského štátu, sú aspoň sčasti vyriešené. Väčšina bielych pick-upov ukradnutých v Austrálii sa dostáva práve na Blízky východ, na územia ovládané touto extrémistickou organizáciou, informovala agentúra Sinchua s odvolaním sa na austrálskeho experta na terorizmus Grega Burtona. Bojovníci z IS dávajú prednosť bielym Toyotám Hilux a majú ich v obľube aj pre to, že na kapotu sa im dá nainštalovať guľomet.


Ďalšia záhada okolo Islamského štátu: USA špekulujú, odkiaľ nabrali teroristi tieto autá?!

Pick-upy značky Toyota Hilux patria v poslednom čase k najčastejšie kradnutým autám v austrálskom Sydney. V rokoch 2014-15 polícia spustila pátranie po 834 takýchto autách, ktoré väčšinou zmiznú bez stopy. Podľa Burtona špecializované gangy ukradnuté autá prepravujú v  kontajneroch loďami z Austrálie do Turecka a potom do Sýrie.

Predajcovia áut v Austrálii už dokonca začali upozorňovať potenciálnych klientov, že u bielych Hiluxov je vysoká pravdepodobnosť krádeže, informovala rozhlasová stanica Macquarie Radio Network.

Keď sa pred nedávnom v médiách objavili správy, že islamisti v Iraku a Sýrii začali vo veľkom používať produkciu firmy Toyota, protiteroristická a finančná rozviedka ministerstva financií USA začala tieto podozrenia prešetrovať. Toyota bola vyšetrovaniu nápomocná, ale súčasne uviedla, že svoju produkciu nikdy nedodáva predajcom, v ktorých prípade má podozrenie, že by ju mohli využiť alebo modifikovať na vojenské či teroristické účely.

Televízia ABC pripomenula, že v propagandistických videách Islamského štátu nasnímaných v Iraku, Sýrii či Líbyi defilujú celé kolóny terénnych áut, väčšinou Toyot. Mnohé sú prestavané na mobilné guľometné hniezda.

Pick-upy z produkcie Toyoty, ale aj automobiliek Mitsubishi, Hyundai and Isuzu sú už dávno preferovanými značkami polovojenských oddielov a armád na celom svete kvôli cenovej dostupnosti, prispôsobivosti a odolnosti.

ABC dodala, že konečná fáza konfliktu medzi Líbyou a Čadom vošla do dejín aj ako "The Toyota War" kvôli úspechom čadských vojakov, ktoré dosiahli práve vďaka svojim rýchlym presunom terénnymi pick-upmi.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články