Čarnogurský žiada Čižnára, aby podal žalobu na akcionársku zmluvu SPP | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Čarnogurský žiada Čižnára, aby podal žalobu na akcionársku zmluvu SPP

Ján Čarnogurský
Ján Čarnogurský
Zdroj: SITA
19.02.2014 17:39

BRATISLAVA – Kandidát na post prezidenta SR Ján Čarnogurský dnes listom vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby dal pokyn na podanie žaloby na súd o neplatnosť takzvanej akcionárskej zmluvy, ktorú uzavreli Fond národného majetku SR, Ministerstvo hospodárstva SR a Energetický a průmyslový holding (EPH) v súvislosti so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP).


Neplatnosť akcionárskej zmluvy vyplýva podľa Čarnogurského z toho, že porušuje viaceré ustanovenia zákonov SR a je pre krajinu nevýhodná. "Vláda podpisom takýchto zmlúv postupne odovzdáva majetok obrovskej hodnoty do rúk finančných skupín, ktoré ju môžu vydierať a neobmedzene ovládať energetický sektor štátu, čo je pre občanov neprípustné," zdôvodnil.

Porušenie zákona vidí prezidentský kandidát v tom, že zmluva nebola prerokovaná v Národnej rade (NR) SR, hoci to v tomto prípade zákon vyžaduje. Zároveň kritizuje, že dcérska spoločnosť SPP, Eustream, ručí za pôžičku EPH na nákup akcií SPP, čo zakazuje Obchodný zákonník. "Akcionárska zmluva umožňuje v určitých prípadoch nakladanie s celým majetkom spoločnosti SPP vrátane jeho zaťažovania, hoci EPH vlastní iba 49 % akcií SPP," uviedol Čarnogurský.

Nepáči sa mu ani to, že v určitých prípadoch zmluva umožňuje EPH blokovať zvolanie Valného zhromaždenia SPP. "Budúce rozhodnutia slovenských cenových alebo daňových orgánov bude niesť výlučne slovenská strana. Napríklad ak Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zamietne zvýšenie ceny plynu, alebo NR SR zvýši daň dotýkajúcu sa SPP, EPH nebude mať povinnosť zabezpečiť v priebehu piatich rokov dividendy vo výške aspoň 600 miliónov eur," upozornil Čarnogurský.

Dodal, že EPH môže rozhodnúť sám o tzv. verejnej ponuke akcií a slovenská strana musí zabezpečiť, že veritelia budú môcť uskutočniť exekúciu na majetok SR, hoci istá časť majetku podľa Ústavy SR a zákonov exekúcii nepodlieha.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články