Utorok26. september 2023, meniny má Edita, zajtra Cyprián, Damián

FOTO Nad Štrbským Plesom sa podarilo zachytiť unikátny úkaz: Tú nádheru musíte vidieť!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Tomáš Slovinský)

BRATISLAVA - To, že sa z času na čas oplatí pozorne zahľadieť na oblohu, dokazuje príbeh japonského amatérskeho pozorovateľa Yujiho Nakamuru, ktorý len nedávno pri prezeraní fotografií objavil Novu 2021 Cas v súhvezdí Kasiopeia. Tá bola niekoľko týždňov veľmi dobre pozorovateľná po celú noc a podarilo sa ju zachytiť aj zo Slovenska.

Slovenskému fotografovi Tomášovi Slovinskému sa podarilo zachytiť unikátny nebeský úkaz - Novu 2021 Cas. Doteraz ju nebolo možné vôbec pozorovať bez astronomických prístrojov. Po jej explózii ju však bolo vidieť aj voľným okom. Spomínaná dvojica ju vyfotografovala 17. mája v skorých ranných hodinách zo Štrbského plesa. Na snímke vidno masívy Vysokých Tatier, známy a ikonický hotel, skokanský mostík i novú vyhliadkovú vežu. Taktiež zachytáva Mliečnu cestu, jasné súhvezdie Kasiopeia pripomínajúce dvojité W či emisné hmloviny. No a tá malá bodka je práve Nova 2021. 

FOTO Nad Štrbským Plesom
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Tomáš Slovinský)

Na území Česka vznikla rovnako zaujímavá fotografia, ktorej autorom je Petr Horálek. Daný nebeský úkaz zachytil 11. mája. 

FOTO Nad Štrbským Plesom
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Petr Horálek)

FOTO Na východe Slovenska sa v utorok večer objavil mimoriadne vzácny úkaz

Novy v skutočnosti nie sú žiadnymi novými hviezdami. Ide o premenné hviezdy, ktoré môžu rýchlo vzplanúť a enormne zvýšiť svoju jasnosť. Príbeh Novy Cas 2021 sa začal písať ešte pred jej samotným vzplanutím, kedy ju český pozorovateľ Zbyněk Henzl identifikoval ako premennú hviezdu. Momentálne sa úroveň jej jasu znižuje, takže sa voľným okom vidieť už nedá. 

Viac o téme: NovaŠtrbské PlesoPetr HorálekTomáš Slovinský
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu