KORONAVÍRUS Ohromujúce dôsledky pandémie v Afrike: Toto musí potešiť všetkých! | Topky.sk

°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

KORONAVÍRUS Ohromujúce dôsledky pandémie v Afrike: Toto musí potešiť všetkých!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.04.2020 12:23

FREETOWN - Aktuálna pandémia má pozitívny vplyv na pokles nelegálnej ťažby dreva v západoafrickom štáte Sierra Leone, ktorý je z veľkej časti pokrytý lesmi. Rozšírenie koronavírusu spôsobilo prudké zníženie dopytu po exotickom dreve v Číne, ktorá ho využíva na výrobu nábytku, upozornila agentúra Reuters.


"Už sem neprichádzajú žiadni Číňania. Tí sú jediní, ktorí nám pomáhajú a kupujú to, čo vyrúbeme," hovorí jeden z drevárov v najstaršom národnom parku Sierra Leone. Lesní pracovníci, ktorí boli predtým v práci, teraz posedávajú okolo prázdnych nákladných vozňov, popíjajú čaj a pofajčievajú. 

KORONAVÍRUS Satelitné FOTO odhalili hotový zázrak: Aj vedcom sa tomu ťažko verí

Čínsky dopyt po dreve pripomínajúcom palisander spôsobil nezákonný výrub a ničenie lesov aj v ďalších západoafrických krajinách vrátane Senegalu. V roku 2018 prezident Sierry Leone vývoz dreva zakázal, povolená je len ťažba pre účely domáceho trhu. Napriek tomu mnoho dreva putuje do zahraničia a vláda nemá prostriedky na to, aby nelegálny výrub zastavila.

KORONAVÍRUS Ohromujúce dôsledky pandémie
Zdroj: Getty Images

Joseph Musa, ktorý riadi úrad pre dohľad nad chránenými oblasťami Sierry Leone, hovorí, že je vyľakaný obrovským množstvom nelegálnych aktivít, ktoré sa v národnom parku Outamba-Kili na severe Sierra Leone dejú. Rozsah jeho poškodenia je ale ťažké zhodnotiť. "Za koronavírus som rád. Nechcem, aby kvôli nemu ľudia umierali, ale je mi smutno, keď vidím, ako sa tu rúbe," skonštatoval bývalý lesník parku Musa Kamara.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články