Výskum doktorandky Univerzity Komenského môže pomôcť pri liečbe kritickej končatinovej ischémie | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Výskum doktorandky Univerzity Komenského môže pomôcť pri liečbe kritickej končatinovej ischémie

Ochorenie je spojené s vysokým rizikom amputácie končatín.
Ochorenie je spojené s vysokým rizikom amputácie končatín.
Zdroj: thinkstock.com
15.01.2018 11:33

BRATISLAVA - Výskum doktorandky z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (UK BA) môže pomôcť pri liečbe kritickej končatinovej ischémie. Doktorandka Adriana Samáková sa zaoberá hľadaním nových liečebných metód.


Kritická končatinová ischémia je ochorenie, ktoré negatívnej ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Je spojené s vysokým rizikom amputácie končatín, ako aj s vysokou úmrtnosťou. Ako sa píše na webovej stránke UK, názov podporeného výskumného projektu v rámci Grantov UK znie Statíny (lieky znižujúce hladinu cholesterolu a lipidov) a možnosť ich uplatnenia v regeneratívnej medicíne. Granty UK sú každoročne udeľované na podporu vedeckých, pedagogických i umeleckých projektov vedeckých pracovníkov, mladých pedagógov a interných doktorandov UK vo veku do 30 rokov.

Predmetom výskumu bola kritická končatinová ischémia, keďže tradičné liečebné metódy tohto ochorenia v pokročilom štádiu často zlyhávajú alebo nie sú realizovateľné. „Jednou z nových experimentálnych metód u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami je liečba pomocou transplantácie kmeňových buniek. Hoci sa takáto forma liečby ukazuje ako bezpečná a efektívna, súčasťou transplantácie buniek kostnej drene je aj zníženie ich množstva a funkcie po podaní do poškodeného ischemického tkaniva,“ približuje svoj výskum doktorandka UK. Adriana Samáková sa vo svojom projekte rozhodla zamerať na potenciálny pozitívny alebo negatívny dopad užívania statínov pacientmi, ktorí podstupujú zákrok transplantácie buniek kostnej drene. Okrem toho projekt študoval vplyv statínovej terapie na množstvo buniek podporujúcich tvorbu nových cievnych štruktúr EPC buniek. Nedostatok týchto buniek je spolu s aterosklerózou hlavnou príčinou vzniku tohto ochorenia.

Výskumnú vzorku tvorilo spolu 22 pacientov starších ako 18 rokov s pokročilým štádiom chronickej kritickej končatinovej ischémie. Títo pacienti podstúpili od októbra 2014 do mája 2017 liečbu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Náš výskum dokázal, že množstvo sledovaných regeneratívnych buniek je v transplantovanej kostnej dreni rovnaké u pacientov s ischemickým ochorením užívajúcich alebo neužívajúcich statíny. Dokonca sme po zavedení novej metodiky zaznamenali nárast množstva EPC buniek v skupine pacientov užívajúcich statíny oproti skupine, ktorá statínovú terapiu neužívala. Pre potvrdenie týchto zistení plánujeme opakovať tieto analýzy a rozšíriť pozorované skupiny pacientov. V najbližšom období tiež plánujeme pokračovať vo výskume transplantovaných kmeňových buniek a profilovať expresiu mikroRNA, ktorá sa môže stať základom nových diagnostických postupov,“ dodáva mladá výskumníčka.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články