Prieskum MVK: SMK v parlamente, Smer by vládu nezostavil | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Prieskum MVK: SMK v parlamente, Smer by vládu nezostavil

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
08.03.2012 19:37

BRATISLAVA - Návrat Strany maďarskej koalície (SMK) do parlamentu signalizuje najnovší prieskumu voličských preferencií agentúry MVK, podľa ktorého by táto neparlamentná strana dostala v predčasných voľbách 5,5 percenta hlasov respondentov a zastupovalo by ju 10 poslancov.


Agentúra MVK uskutočnila prieskum voličských preferencií politických strán 3. až 5. marca 2012 exkluzívne pre TV Markíza na vzorke 1 036 respondentov. Smer-SD by podľa tohto prieskumu nezostavil jednofarebnú vládu, získal by 40 percent hlasov, čo zodpovedá 73 mandátom. Na druhej priečke by podľa respondentov skončilo Kresťanskodemokratické hnutie s 12 percentami hlasov, takže by obsadilo 22 kresiel v parlamente, na tretej priečke by bol Most-Híd so ziskom sedem percent hlasov (13 poslancov). Za prvou trojkou sa umiestnila v prieskume dvojica strán s rovnakým ziskom šesť percent - SDKÚ-DS a SaS. Obe strany by mali po 11 zákonodarcov. V parlamente by boli aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s rovnakým výsledkom ako SMK, a to 5,5 percenta, obe strany by zastupovalo po 10 poslancov.

Pred bránami parlamentu by zostala SNS (4,5 percenta), 99% - občiansky hlas (štyri percentá), ĽS-HZDS (1,5 percenta), KSS (jedno percento), Strana Slobodné slovo - Nory Mojsejovej (jedno percento), Obyčajní ľudia (jedno percento), zvyšné strany by mali menej ako jedno percento.

Na otázku: "Ste už rozhodnutý/á, či sa 10. marca zúčastníte na predčasných parlamentných voľbách?" vyjadrilo 39 percent účastníkov výskumu jednoznačné rozhodnutie prísť k volebným urnám, pričom ďalšia tretina respondentov s účasťou váha. Na základe modelu, ktorý vychádza z porovnania prieskumných údajov a reálnej účasti pri minulých voľbách, MVK odhaduje, že celková účasť sa bude pohybovať v intervale 44 až 50 percent. Medzi respondentmi, ktorí sa chcú na voľbách zúčastniť, bolo týždeň pred 10. marcom približne 20 percent takých, ktorí sa ešte definitívne nerozhodli, komu odovzdajú

Ak by sa voľby konali v čase konania prieskumu, z odpovedí rozhodnutých respondentov na otázku: "A keby sa voľby do Národnej rady SR konali už tento víkend, ktorej strane by ste dali svoj hlas?" vyplynulo, že do Národnej rady SR by sa dostalo sedem politických subjektov so spomínanou percentuálnou podporou. Údaje MVK zaokrúhlila s presnosťou na 0,5 percenta.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články