°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Voličov zmobilizovali predpovede nízkej účasti, myslí si Kusá

Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.03.2012 10:04

BRATISLAVA - Voličov k takmer šesťdesiatpercentnej účasti na parlamentných voľbách zmobilizovali zrejme predvolebné prognózy, ktoré odhadovali veľmi nízku účasť. Podľa sociologičky Zuzany Kusej na ľudí zapôsobili psychologicky a prinútili ich uvažovať o svojom občianstve. "Je tu taká predstava, že keď sa nezúčastním na voľbách, nemám právo rozhodovať o veciach," povedala Kusá.


Nazdáva sa, že pravicoví voliči kalkulovali s tým, komu môže hrať do karát ich slabá účasť, a tak prekonali svoje averzie voľbou menšieho zla. "V prospech väčšej účasti bola aj kampaň od Smeru, kde sa prezentovalo, že Smer môže byť víťazom, ale nemusí zostaviť vládu, ak nebude mať väčšinu," uviedla Kusá. Výsledkom tejto kampane je, že Smer-SD získal vo všetkých okresoch výrazne viac ako v minulosti.

Už tradične prišlo menej občanov k voličskej urne v chudobnejších okresoch východného Slovenska. Podľa Kusej to môže súvisieť s tým, že viacerí východniari pracujú v iných regiónoch Slovenska alebo v zahraničí. Zo štatistiky vyplýva, že tento rok vydali menej voličských preukazov ako v minulosti. "Nižšia účasť je z veľkej časti daňou za pracovnú neprítomnosť v mieste bydliska a za existujúce prekážky, keďže v zahraničí môžu voliť len tí, čo tam majú trvalé bydlisko," uviedla Kusá.

Sociologička hovorí, že je znepokojujúce, akú úlohu zohrala pri sobotňajších voľbách rómska otázka. Napríklad v Kežmarku by sa do parlamentu dostala aj radikálna strana Mariana Kotlebu Ľudová strana-Naše Slovensko. V ďalších okresoch s vyšším podielom rómskeho obyvateľstva by mala nad tri percentá. "Zdá sa mi to znepokojujúce, pretože tá strana pôsobí bez akejkoľvek väčšej mediálnej podpory," poznamenala Kusá. Rómskou kartou sa snažila hrať aj SaS, no tej táto téma nepomohla.

Naopak, podľa Kusej oslabli protimaďarské nálady. Túto tému vyzdvihovala SNS, ktorá zostala po sobotňajších voľbách mimo parlamentu. Sociologička vraví, že SNS zobrala argumenty aj Európska únia, ktorá má efektívne nástroje na umravnenie Maďarska. Ľudia sa tak cítia chránení vyšším telesom než len politickou stranou. "SNS bola úspešná v severných okresoch Slovenska, kde má historické zázemie, čiže hlasy dostala skôr pre tradíciu volenia," dodala Kusá.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články