Predvolebná kampaň je žalostná, tvrdia osobnosti kultúry | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Predvolebná kampaň je žalostná, tvrdia osobnosti kultúry

Spisovateľ Peter Juščák, historik Milan Zemko a herec Ján Greššo
Spisovateľ Peter Juščák, historik Milan Zemko a herec Ján Greššo
Zdroj: SITA
05.03.2012 14:12

BRATISLAVA - Úroveň predvolebnej kampane je podľa skupiny osobností kultúry a spoločenského života žalostná a hrozí, že sa odrazí aj na budúcej podobe novej politickej scény.


"Predvolebná kampaň vôbec nehovorí o postojoch k zásadným problémom. Namiesto toho sa stala dejiskom senzácií, osobných útokov a obvinení," uvádza sa vo vyhlásení šestnástich osobností, ktoré dnes predstavil ekonóm Juraj Stern.

"Hrozí, že politickú scénu zaplnia neštandardné politické sily bez programu, bez odborníkov, bez predstavy o ďalšom smerovaní Slovenska. Hrozí, že sa môžu stať nielen lacnou kulisou v parlamente, ale aj súčasťou vlády," konštatoval Stren s tým, že na Slovensku môže vzniknúť aj jednofarebná vláda. "Po 89. roku sa pred voľbami primárne diskutovalo o programoch. Už aké boli, také boli, ale diskutovalo sa o nich," povedal historik Milan Zemko, podľa ktorého je súčasná kampaň vôbec prvou, v ktorej programovú diskusiu takmer úplne nahradili aféry. "Viac sa blížime k Balkánu. Vždy som bol hrdý na to, že Slovensku sa od tejto úrovne podarilo odraziť," povedal lekár Péter Hunčík.

Zemko ho doplnil slovami, že cieľom vyhlásenia je podporiť ľudí pri voľbe strán, ktoré poznajú a ktoré v minulosti už dosiahli pozitívne výsledky. "Veľkým výdobytkom je možnosť krúžkovať kandidátov. Voliči by túto možnosť využiť. Ak majú pocity nespokojnosti, mali by to riešiť využitím možnosti preferenčných hlasov," vyhlásil. Aj podľa spisovateľky Oľgy Feldekovej nemá význam protestovať proti aktuálnym škandálom nevolením. "Ak by som nešla voliť, v skutočnosti volím toho, koho nechcem," povedala. "Ak by som bola z inej krajiny, možno by som brala túto predvolebnú kampaň ako ohromne veselý happening. Bolo by to ohromné, keby sa nás to tak strašne netýkalo," dodala. Ako príklad predvolebnej témy, ktorá je vhodná skôr na pobavenie, spomenula aktivitu Igora Matoviča s detektorom lži.

Na otázku, či je súčasné vyhlásenie osobností na podporu etablovaných strán v protiklade k požiadavkám ľudí protestujúcim na námestiach proti Gorile, keďže tí žiadajú odchod starých politických strán, Feldeková povedala, že Gorila by v prvom rade mala byť témou pre políciu. Nemala by však v kampani prekryť programové témy.

"V roku 2016 bude Slovensko predsedať Európskej únii. Teraz si budeme voliť vládu, ktorá prevezme celú túto obrovskú agendu," upozornil publicista Juraj Alner. "Dnes nie je čas na experimenty. Za chyby a nekompetentné rozhodnutia môžeme v časoch krízy zaplatiť neprimerane veľkú cenu," uvádza sa vo vyhlásení.Dokument, ku ktorému sa môžu občania pripojiť na mailovej adrese obeccislo89@g-mail.com, je uzavretý výzvou na to, aby sa strany zaviazali k účinnejšiemu boju proti korupcii v období po parlamentných voľbách. Vyhlásenie popri Sternovi podpísal publicista Juraj Alner, sociológ Martin Bútora, fyzik Martin Buzek, spisovateľka Oľga Feldeková, herec Ján Greššo, lekár Péter Hunčík, spisovateľ Peter Juščák, historik Dušan Kováč, herec Milan Lasica, politológ Grigorij Mesežnikov, vydavateľ László Szigeti, sociologička Soňa Szomolányi, architekt Štefan Šľachta, historička Katarína Zavacká a historik Milan Zemko.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články