Dunaj klesá, v Bratislave zrušili 2. stupeň | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Dunaj klesá, v Bratislave zrušili 2. stupeň

Vo štvrtok bolo zaplavené Tyršovo nábrežie v Bratislave.
Vo štvrtok bolo zaplavené Tyršovo nábrežie v Bratislave.
27.06.2009 19:03

BRATISLAVA- Hladina Dunaja naďalej klesá, v Bratislave zrušili 2. stupeň povodňovej aktivity. Uviedol to námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Minárik.


V súčasnosti dosahuje hladina Dunaja v hlavnom meste menej ako 676 cm. Podľa Minárika nemá nedávna búrka v Bratislave žiadny vplyv na výšku rieky. "Dunaj nezačne stúpať, pokiaľ nebude zasa v Alpách pršať. V Rakúsku sa síce niekde trocha voda zdvihla, ale nie je to nič vážne. Dunaj u nás klesá," povedal Minárik. Situácia je pokojná aj na rieke Morava. V jej prípade nie je vyhlásený ani 1. stupeň povodňovej aktivity.

Na väčšine slovenského toku Dunaja voda klesá, výnimkou je ešte dolný úsek, kde voda ešte stúpa. Napríklad v Medveďove ešte stále platí druhý povodňový stupeň. Voda by však mohla začať postupne "opadávať" aj v týchto miestach, začiatkom budúceho týždňa by mohol napríklad v Štúrove platiť "len" druhý stupeň. Podľa Minárika sa tak začína uvažovať aj o obnovení plavby po Dunaji.

"Ak povolí rakúska strana, povolíme aj my. Ale len od Bratislavy smerom hore na Rakúsko," doplnil. Na nižších úsekoch Dunaja bude totiž potrebné znovu vytýčiť plavebné dráhy. "Niektoré bóje boli posťahované, aby ich neodniesla voda a stromy," vysvetlil Minárik. Zároveň by sa malo obnoviť aj plavebné značenie. S prácami by sa mohlo začať na budúci týždeň.


Nástroje k článku


Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články