Lobisti neovplyvňujú vládu, tvrdí Čaplovič | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Lobisti neovplyvňujú vládu, tvrdí Čaplovič

Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič
Zdroj: SITA
10.06.2009 14:30

BRATISLAVA - Podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič odmieta vyhlásenie abdikovanej splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Aniny Botošovej o prenikaní lobistických skupín do procesov rozhodovania na Úrade vlády.


Informovala dnes o tom jeho hovorkyňa Erika Adamová. Čaplovič jednoznačne trvá na svojom rozhodnutí a iniciovaní kontroly Úradom vlády SR v súvislosti s preverením transparentného a vecného posudzovania grantových projektov, prideľovania finančných prostriedkov podporujúcich kultúrnu, vzdelávaciu a sociálnu činnosť rómskych komunít na Slovensku. "Až dôkladná kontrola môže totiž objektívne zhodnotiť otvorenosť, efektívnosť a profesionalitu práce Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity," uvádza sa v stanovisku podpredsedu vlády. Čaplovič zároveň odmieta účelové spájanie odvolania splnomocnenkyne vlády z dôvodu možného netransparentného či rodinkárskeho pridelenia finančných prostriedkov, ktoré vyslovili zástupcovia Únie Rómov Slovenska. "Botošová len zvážila svoje doterajšie odborné i koncepčné pôsobenie a slobodne sa rozhodla neriadiť ďalej Úrad splnomocnenca pre rómske komunity," konštatuje v stanovisku Čaplovič.

Vláda dnes odvolala z funkcie splnomocnenkyňu vlády SR pre rómske komunity Aninu Botošovú. Botošová ráno odovzdala abdikačný list premiérovi Robertovi Ficovi a vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi, obaja ho prijali. Podľa Botošovej ju o abdikáciu požiadal vicepremiér Dušan Čaplovič. "Dnes ráno mi zatelefonoval, aby som podala abdikáciu. Som predsa len splnomocnenkyňou vlády a je zvláštne, keď mi vicepremiér navrhuje abdikáciu cez telefón," povedala pre agentúru SITA Botošová. Podľa Botošovej na úrade vlády začínajú vládnuť lobistické skupiny a nerieši sa problematika Rómov a od toho sa chce dištancovať. „Všetky obvinenia sú nepravdivé a účelové a pre mňa nie je partnerom spolupracovník, ktorý sa ma nezastane," tvrdí Botošová.

Únia Rómov Slovenska (ÚRS) na čele s predsedom Františkom Tankom obvinila Botošovú, že v roku 2008 pridelila prostredníctvom svojho úradu dva granty viac ako 22 200 eur občianskemu združeniu Kaleidoskop, v ktorom podľa zoznamu občianskych združení ministerstva vnútra figuruje Botošovej adresa ako sídlo združenia. Na utorňajšej tlačovej konferencii ju preto požiadali, aby odstúpila z funkcie. Prostredníctvom grantového systému Botošovej vlani úrad odsúhlasil združeniu Kaleidoskop 11 319,13 € na projekt Renesancia Cinky Panny vo svete hudby 21. storočia v podaní mladých rómskych umelcov v Bratislave a 10 907,53 € na projekt Velikáni rómskej hudby.

Botošová prevzala úrad po Kláre Orgovánovej v júni 2007. Orgovánovú kabinet Roberta Fica odvolal z funkcie pre odlišné názory na riešenie problémov rómskej menšiny. Botošová predtým pôsobila na ministerstve práce.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články