°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Harabin žiada za očistenie mena 600 tisíc eur

Štefan Harabin
Štefan Harabin
06.06.2009 10:26

BRATISLAVA - Denníky Sme, Pravda, Plus 1 deň a týždenník Plus 7 dní majú ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, nominantovi ĽS-HZDS, zaplatiť spolu 600-tisíc eur. Vyzval ich na to mimosúdnou výzvou necelý mesiac pred voľbou predsedu Najvyššieho súdu. Píše sa to v dnešnom vydaní denníkov Sme a Pravda.


„Denník Sme v čase od 18. júna 2008 do 23. mája 2009 uverejnil sériu nepravdivých tvrdení, ktorými spojil moju osobu s mafiou a organizovaným zločinom. Predmetné články hrubo zasiahli do mojej dobrej povesti a cti,“ napísal Harabin denníku Sme. "Žiadam v rámci mimosúdneho vyrovnania o vyplatenie nemajetkovej ujmy v lehote 40 dní na moju adresu," píše zase denník Pravda. Očistenie Harabinovej cti by podľa neho malo stáť 600-tisíc eur, teda 200-tisíc od každého periodika.

Mimosúdne výzvy pre všetky tri vydavateľstvá sú takmer totožné. Harabin všetkým pripomenul, že už raz s ním nejaký spor prehrali a museli mu zaplatiť. Denník Sme zhruba 33-tisíc eur, denník Pravda 100-tisíc eur a Plus 1 deň s týždenníkom Plus 7 dní 50-tisíc eur, píše Sme.

Šéfredaktor Pravdy Juraj Porubský povedal, že minister nevyužil klasické možnosti, ktoré ponúka slovenský tlačový zákon. Neuviedol ani výhrady voči konkrétnym článkom. „Tento postup vrátane požadovanej sumy určite nie je štandardný,“ tvrdí šéfredaktor. „Ministrovi Harabinovi zjavne nejde o očistenie svojho mena, inak by konal už pred rokom,“ dodal šéfredaktor Sme Matúš Kostolný, podľa ktorého táto akcia „skôr vyzerá ako pokus zastrašiť nezávislé médiá.“

Minister články nekonkretizoval, tvrdí Sme. V uvedenom období médiá písali o jeho kontakte s kosovským Albáncom Bakim Sadikim, ktorý bol podozrivý z obchodovania s drogami. Pri Pravde len spresnil, že ide o články komentátora Daga Daniša. Od júna 2008 priniesli spomínané médiá viac ako stovku článkov o Harabinovi a Sadikim. Opozícia sa ho pre Sadikiho pokúsila odvolať. Počas mimoriadnej schôdze bol prichytený pri klamstve. Napriek tomu doposiaľ o funkciu neprišiel, informuje Sme. Teraz Harabin kandiduje za predsedu Najvyššieho súdu. Médiá sa v tejto súvislosti k jeho podozrivým kontaktom vrátili. Rovnako aj po rozhodnutí Ústavného súdu o zrušení Špeciálneho súdu, o čo sa usiloval od nástupu do funkcie ministra.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články